Základní druhy mraků a jak vznikají

0
225
zobrazení

Naučte se typy mraků, i to, jak vznikají. Jakmile se v nich trochu vyznáte, pochopíte i počasí a jeho změny. Co jsou to vlastně mraky?

Co je mrak a oblak

Mezi mrakem a oblakem není z meteorologického hlediska rozdíl. Mrak je lidové označení oblaku a je definován jako viditelná soustava mikroskopických částic vody nebo ledu v atmosféře. Často se mylně uvádí, že jsou mraky z vodní páry. Ta je ale neviditelná a mraky tvoří voda v pevném a kapalném skupenství. Mraky mohou obsahovat i jiné částečky prachu, kouře a průmyslových zplodin, proto jsou někdy tmavší. Vzhled, hustota a výška mohou naznačovat různé děje v atmosféře. Podle vzhledu a změn oblak lze odhadnout vývoj počasí během následujících hodin, někdy i dní.

Jak vznikají mraky

Pro vznik mraku se musí do atmosféry dostat větší množství vodní páry, která zkondenzuje na kapky nebo sublimuje na ledové krystaly. Průměrná velikost kapek či krystalů má přibližně 0,01 mm. Ledová oblaka se tvoří ve velkých výškách a obsahují jen ledové krystalky. Nižší a teplejší mraky se tvoří z vodních kapek. Vodní pára se do vzduchu vypařuje z vlhké půdy a vodních ploch. Atmosférická vlhkost může být díky vzdušným proudům přenesena z větších vzdáleností. Přeměna páry na kapičky vody či ledové krystaly vzniká díky ochlazování vzduchu:

  • samovolným výstupem přehřátého vzduchu – teplejší a méně hustý vzduch stoupá vzhůru chladnějším a hustějším vzduchem, ochlazuje se a tvoří kupovitou oblačnost
  • výstupem vzduchu podél frontální plochy i pohoří
  • vzduch se může ochladit izobaricky – díky úniku tepla do volné atmosféry

Čtyři základní typy mraků

Mraky se od sebe navzájem liší vzhledem, výškou, ve které vznikají a dalšími vlastnostmi. Základní mezinárodní klasifikace mraků je založena na základě jejich vzhledu neboli morfologie a díky ní se mraky dělí do 10 druhů pojmenovaných s kombinací latinských slov:

  • altus (vyvýšený)
  • cirrus (hříva)
  • cumulus (kupa)
  • nimbus (déšť)
  • stratus (vrstva)

Mraky se mohou dělit dle výšky výskytu na mraky nízké, střední a vysoké výšky či patra. Minimální výška mraků není omezena a mraky mohou ležet i na zemi, kde vzniká mlha. Maximální výška mraků ke kolem 13 km. Podle vzhledu a zvláštností je u mraků zohledněna průsvitnost, struktura a jiné doprovodné vlastnosti.

Mezinárodní klasifikace mraků

  • Cirrus, Cirrocumulus a Cirrostratus – oblaka vysokého patra 5 – 13 km od povrchu
  • Altocumulus – oblaka středního patra 2 – 7 km od povrchu
  • Stratocumulus a Stratus – oblaka nízkého patra do 2 km od povrchu
  • Altostratus, Nimbostratus, Cumulus, Cumulonimbus (bouřkový mrak má na svědomí bouřky) – oblaka jsou ve více patrech

Proč se říká chemtrails – nebe křižované stopami letadel

Kondenzačním stopám za letadly se dřív říkalo contrails. Slovo vzniklo spojením slov condense trails, tedy kondenzační stopy. Výměnou slabiky vzniklo chemtrails. Kondenzační stopy tvoří drobné vodní kapky nebo ledové krystalky. Za jejich vznikem stojí promíchávání chladného vzduchu s horkými zplodinami z leteckých motorů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno