Cesta do Chorvatska přes Maďarsko

0
2398
zobrazení
cesta do chorvatska přes maďarsko

Na Jadran přes Maďarsko

Stále více Čechů se vydává na nejoblíbenější českou automobilem dosažitelonou turistickou destinaci Chorvatsko cestou přes Maďarsko. Dříve byla cesta do Chorvatska přes Maďarsko vyhledávanou pro možnost vyhnout se platbám za mýtné či dálniční známky. Od letoška se bezplatný průjezd Maďarskem zkomplikoval.

Pozor na alkohol!

Než se pustíme k samotnému popisu cesty, měli bychom řidiče upozornit, že ti z vás, kteří se rozhodnou jet přes Maďarsko, by měli brát v potaz rozdílné toleranční limity na alkohol za volantem v jednotlivých evropských zemích. V Maďarsku je totiž stejně jako u nás a na Slovensku nulová tolerance alkoholu v krvi během jízdy motorovým vozidlem. Jinak je tomu v Rakousku, Chorvatsku a Slovinsku, přes které se rovněž na Jadran často jezdí. V těchto zemích je za volantem shodně tolerována hranice alholu v krvi 0,5 promile. Pokud tedy zvolíte „maďarskou trasu“, mějte tuto skutečnost na paměti, abyste se případně vyhnuli problémům při silničních kontrolách, které jsou právě v Maďarsku na některých úsecích relativně časté.

Maďarskem nejen kvůli úspoře

Jak již bylo řečeno, alternativou k „maďarské“ trase je „slovinská trasa“, tedy možnost vydat se na Jadran přes Rakousko a Slovinsko. Maďarská trasa ale může být atraktivnější a lákavější hned z několika důvodů. V případě, že byste netrvali na nejkratší a nejlevnější trase, nevadilo by vám si cestu Maďarskem prodloužit a patříte k milovníkům přírodních krás, rozhodně si nenechte ujít možnost spatřit panoramatické krajinné scenérie Börzsöny, což je sopečné pohoří na severu Maďarska ve Vnitřních Západních Karpatech. Vidět na vlastní oči největší jezero střední Evropy Balaton může být rovněž lákavým zážitkem. O historických krásách Budapešti pak nejspíše není zapotřebí se více rozepisovat. Dále můžete v Maďarsku navštívit vyhlášená lázeňská města a užít si přírodních termálních pramenů a wellness péče. Takových lázeňských měst je v Maďarsku mnoho, namátkou jmenujme např. Sárvár, Zalakaros nebo Herkány. Pokud se u vás nebo vašich dětí projevuje při cestování nevolnost – kinetóza, vybavte se potřebnými preventivními i zásahovými přípravky. Nicméně naším cílem je Chorvatsko, do kterého se většina řidičů chce dostat co nejdříve, podívejme se tedy na nejrychlejší a nejlevnější způsob, jak se k Jadranu dostat.

cesta přes maďarsko na jadran

Za silnici 86 už si zaplatíte

Ještě loňský rok platila za bezplatnou nejčastěji používaná trasa, která začíná v Bratislavě. Z té se dostanete po silnici č. 2, na kterou v Rusovcích (městská část Bratislavy na pravém běhu Dunaje) navazuje maďarská 150. Po ní dojedete do Mosonmagyaróváru, odkud se pokračovalo na silnici 86 dál na Csornou, kdy se u Hegyfalu na kruhovém objezdu odbočilo doleva na silnici 84 a sjelo k Sárvaru. Problém přinesl letošek. Loni v říjnu byla silnice 86 nově otevřená v plném profilu a v celé délce 70 km mezi městy Csorna a Szombathely, přičemž od 1. ledna 2017 Maďaři tento úsek zpoplatnili. Pokud byste se tedy nadále chtěli vyhnout neplaceným silnicím v Maďarsku, budete muset úsek mezi Csornou a Servárem objet po okresních silnicích, kde si ale zajedete minimálně 18 km a cestu si tak pro nevalnou kvalitu okresních maďarských silnic prodloužíte v lepším případě minimálně o půl hodiny. Z Csorné  můžeme po okreskách pokračovat na jihovýchod přes obce Rábopordány, Egyed, Szany. Kemenesszétpéter, Pápoc, Kenyeri, a další menší obce, přes které vede tato objížďka až k Serváru, kolem kterého pokračujete dále jako dříve na Ikervár,  Meggyekovácsi, Rum, Kám a Vasvár. Pak odbočíte na silnici 74 a ta vede až na hranice s Chorvatskem.

TIP: Zjistěte na kolik vás vyjde cesta do Chorvatska autem přes Rakousko a Slovinsko. Letos se v Chorvatsku zdražilo mýtné, v sezóně až o 15 %.

Maďarská známka

Otázkou tedy zůstává, jestli v případě, že se rozhodnete pro cestu do Chorvatska přes Maďarsko, rádi byste v cílové destinaci byli co nejříve a zbytečně neriskovali po nekvalitních silnicích nižších tříd, raději neoželíte cca 250 Kč, na které vyjde maďarská devítidenní dálniční známka, případně pokud plánujte v Chorvatsku delší pobyt, cca 420 Kč za známku s měsíční platností. Maďarskou známku můžete zakoupit v pohodlí domova přes internet.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno