Letní slunovrat, první letní den či astronomické léto nastává zpravidla 20. nebo 21. června. Výjimečně může letní slunovrat připadnout na 22. nebo 19. červen.
- Kdy je letní slunovrat v roce 2024
- Letní slunovrat a první letní den, který je současně nejdelší
- Letní slunovraty v letech 2024 – 2030
- Jak dlouho trvá léto
- Co je to slunovrat
- Náklon zemské osy nikoli vzdálenost Země a Slunce
- Letní slunovrat
- Jak dlouho trvá den a noc o letním slunovratu
- Jižní vs polární kruh
Kdy je letní slunovrat v roce 2024
V roce 2024 nastává léto 20. června večer v 22 hodin 50 minut. Letní slunovrat 22. června nastal naposledy v roce 1975 a příští bude až v roce 2203. Naopak 19. června můžeme první letní den očekávat až v roce 2488.
Letní slunovrat a první letní den, který je současně nejdelší
Jako letní slunovrat se označuje okamžik, kdy na severní polokouli začíná astronomické léto a je první letní den kdy je nejdelší den a nejkratší noc.
Letní slunovraty v letech 2024 – 2030
- 2024 – 21. červen 22:50
- 2025 – 21. červen 04:43
- 2026 – 21. červen 10:25
- 2027 – 21. červen 16:11
- 2028 – 20. červen 22:02
- 2029 – 21. červen 03:48
- 2030 – 21. červen 09:31
Jak dlouho trvá léto
Léto na severní polokouli trvá 93 dnů a 14 hodin a je vystřídáno podzimem v trvání 89 dní a 17 hodin. Na první podzimní den, kterému přechází babí léto, si musíme počkat až do září. Pro zajímavost, léto na a na jižní polokouli pouze 89 dní a 1 hodinu.
Co je to slunovrat
Slunovrat – latinsky solstitium, je okamžik, kdy Slunce na své cestě po obloze protíná obratník Raka a vzhledem ke světovému rovníku dosáhne nejsevernější deklinace. Během slunovratu Slunce přechází ze souhvězdí Blíženců do souhvězdí Raka. Zajímavostí je, že severní zemský pól je nejvíce přikloněn ke Slunci a vrcholí na něm polární den.
Deklinace – značená řeckým písmenem δ, je jedna ze dvou souřadnic rovníkové soustavy souřadnic, druhá souřadnice je rektascenze. Udává úhlovou vzdálenost rovnoběžky, na níž leží nebeské těleso, od světového rovníku a je tedy obdobou geografické šířky. Na severní polokouli je kladná a na jižní je záporná.
Astronomický termín slunovrat se tedy používá jako označení pro okamžik, kdy má Slunce vůči rovníku buď při letním slunovratu největší, nebo naopak při zimním slunovratu nejmenší deklinaci. Úhlová vzdálenost rovnoběžky, na které se nachází určité nebeské těleso od světového rovníku je na severní polokouli kladná a na jižní pak záporná.
Náklon zemské osy nikoli vzdálenost Země a Slunce
Letní a zimní slunovrat tedy souvisí s náklonem zemské osy od roviny oběhu Země kolem Slunce. Nejde o to, jak daleko se Země od Slunce nachází. Jde o moment, kdy Slunce dosahuje nejsevernějšího či nejjižnějšího bodu své pomyslné dráhy, kterými jsou obratník Raka na severu a obratník Kozoroha na jihu.
České slovo slunovrat je odvozeno od ročního pohybu Slunce vycházejícího nad obzorem. Během letního slunovratu dospěje k nejsevernějšímu bodu a pak se začíná po obzoru postupně vracet směrem na jih. K nejjižnějšímu bodu dospěje během zimního slunovratu a pak se opět obrací směrem k severu.
Letní slunovrat
Během letního slunovratu dosahuje Slunce obratníku Raka, v poledne vystupuje nejvýše a jeho paprsky dopadají kolmo na zemi právě na tomto obratníku. Země se v tuto chvíli pohybuje v téměř nejvzdálenějším bodě oběžné dráhy kolem Slunce, které v tento den dosahuje toho nejsevernějšího bodu své pomyslné dráhy. Podobně se označuje a definuje i astronomické jaro.
Jak dlouho trvá den a noc o letním slunovratu
O letním slunovratu trvá den více než 16 hodin, zatímco noc pouze něco málo přes 7 hodin. Noci jsou navíc v tomto období na našem území velmi světlé, nikdy se zcela nesetmí a objevuje se pouze astronomický soumrak, kdy je sice na první pohled noc, ale obloha je světlejší a hvězdy méně viditelné.
Astronomický soumrak je doba následující či předcházející nautický soumrak. Střed Slunce je mezi 12 a 18 stupni pod ideálním horizontem. Obloha je slabě osvětlena slunečním světlem rozptýleným v atmosféře a nejsou vidět nejslabší hvězdy.
Jižní vs polární kruh
Na severním polárním kruhu se v den letního slunovratu o půlnoci Slunce dotýká horizontu, aniž by zapadlo. Na jižním polárním kruhu se v poledne dotýká horizontu, aniž by vyšlo. Na severním pólu vrcholí polární den a na jižním polární noc.