5 věcí, které za volant nepatří

0
63
zobrazení
5 věcí, které za volant nepatří
Zdroj: pexels.com/ D'Vaughn Bell 

Jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod je nepozornost za volantem. Řidič by se měl soustředit výhradně na silnici, protože každé, byť sebemenší rozptýlení je rizikové. Naši pozornost můžou rozptýlit zdánlivě běžné věci a činnosti. Proto je dobré vědět, jaké to jsou.

Jsem soustředěný, i když nepoužívám mobil?

Nepozornost při řízení není jen o smskování za volantem. Rozlišujeme tři kategorie rozptýlení, které vám můžou za volantem vyrušit.

  • Vizuální rozptýlení odvrátí od cesty váš zrak.
  • Manuální rozptýlení vás donutí dát ruce z volantu.
  • Kognitivní rozptýlení je aktuální, pokud během jízdy přemýšlíte nad něčím jiným.

Všechny tři typy rozptýlení už pravděpodobně zažil každý řidič a není to nic neobvyklého. Problémem ale je, pokud se na silnici stane něco nepředvídatelného. Proto je třeba dávat pozor neustále a při dlouhých cestách si dělat pravidelné přestávky.

Podle statistik Policejního sboru ČR stála nepozornost v roce 2023 až za 12,9 % všech smrtelných nehod. Řada havárií z nepozornosti naštěstí skončí jen poškozením vozidla, což ale může znamenat velké finanční výdaje. Proto by pro každého majitele dopravního prostředku mělo být samozřejmostí nejen zákonné pojištění vozidla, ale také havarijní pojištění.

1. Roztroušené myšlenky

Pravděpodobně jste už slyšeli o riziku telefonování za volantem. Ale co snění za volantem? Pokud si během cesty už představujete, jak budete doma, nebo přemýšlíte nad problémy v práci, nemusíte ani odvrátit zrak ze silnice a nehoda je na světě.

Pokud cítíte, že jste roztržití, že vás něco trápí, zkuste před jízdou některé meditační techniky. Rychlou a snadnou pomocí je například technika dýchání, při které střídáte mělké a hluboké nádechy.

2. Jídlo a pití

Konzumace potravin a pití za volant nepatří. Můžete se začít dusit, rozlije se vám voda, upadne vám láhev pod pedály a nebezpečná situace je na světě. Proto si raději udělejte rychlou přestávku a najezte se. Díky tomu si také trochu odpočinete a vydáte se spokojení a nasycení na další cestu.

3. Telefonování

Psaní zpráv, volání, kontrola sociálních sítí nebo dokonce sledování seriálů během jízdy je kombinací všech kategorií rozptýlení. Pokud řidič čte nebo posílá zprávu, nemůže se dostatečně věnovat řízení. Mobil za volantem je jednou z největších hrozeb na našich cestách.

Nejlepší způsob jak předejít tomu, aby se váš telefon stal rušivým prvkem při řízení vozidla, je vypnout jej, nebo dát do tichého režimu ještě předtím, než vyrazíte. Pokud jej máte napojený na operační systém auta a používáte jej třeba jako navigaci, důležité je mít v autě stabilní a kvalitní držák na mobil, ze kterého přístroj nespadne.

Co za volantem nedělat
Zdroj: freepik.com 

4. Pozor na rádio či GPS

Myslíte si, že několikavteřinové zapnutí a ladění rádia ve vašem autě nikomu neublíží? Není tomu tak. Řada dopravních nehod se děje právě proto, že lidé se místo řízení soustředí na ostatní zařízení ve svých vozech, jako je audiosystém, klimatizace či GPS.

Všechna tato zařízení si proto raději nastavte ještě před začátkem jízdy. Pokud se vám nechce pořád zastavovat kvůli hudbě, mějte připravený oblíbený playlist, který nebude třeba přepínat, nebo využívejte pro nalezení té správné skladby hlasového asistenta.

V případě, že máte spolujezdce, nechte sledování navigace či nastavení klimatizace na něm. Pokud jej nemáte, určitě zastavte na bezpečném místě a vše potřebné si přenastavte.

5. Ukecaný spolujezdec

Máte v autě spolucestující? Nastavte si s nimi jasné hranice, aby věděli, že se musíte na řízení soustředit. U mladých a méně zkušených řidičů je to ještě důležitější. Řízení vozidla pro ně není automatické a musí mu věnovat absolutní pozornost.

Možná jste nevnímali vaše spolucestující jako rizikový faktor, ale pokud většinu své pozornosti věnujete rozhovoru s lidmi v autě, vaše soustředění je oslabené. Nebezpečné jsou například větší partie lidí směřující na dovolenou. Nálada v autě je uvolněná a rozhovory hlučné, což může řidiče rozptylovat.

Při řízení se spolujezdci se v žádném případě nezapojujte do vášnivých diskusí nebo hádek. Raději zastavte na bezpečném místě, vše si vyříkejte a uklidněte se.

Pokud řídíte s dětmi, ujistěte se, že jsou správně připoutané a máte pro ně připravenou zábavu, aby vás co nejméně vyrušovaly. Přesto mějte na paměti, že řízení, především s malými dětmi, může být velmi stresující a je tak lepší dělat častější přestávky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno