Rady a typy na cestu do Anglie

0
2039
zobrazení

Pokud se chystáte do Anglie, poradíme vám, co si máte do kufru přibalit. V britském království panují jiná pravidla, nejen v bontonu. Britové jezdí vlevo, mají jiný čas a potrpí si na drobné. Doklady si sebou vezměte, ale pas není nutností. Do Anglie nyní můžete cestovat jak s platným cestovním pasem, tak i s občanským průkazem. Ministerstvo zahraničních věcí ČR ale cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem nedoporučuje. Cestovní pas je vždy lepší varianta. Pokud rodič cestuje na občanský průkaz, jeho dítě musí mít vlastní pas, i když je dítě zapsáno v občanském průkazu rodiče.

Co vás může překvapit

Pokud chcete usednout za volant, v režimu „návštěva- visitors“, je český řidičský průkaz ve Velké Británii platný po celou dobu vašeho pobytu. Pokud jste v zemi dlouhodobě, jako „residents“, doba platnosti řidičského průkazu bude omezena. V Anglii se jezdí na opačné straně silnice a i volant je v jejich autech vlevo. Zapište si také důležitá telefonní čísla. V případě, že nastane událost vyžadující policii, je vhodné navštívit místní policejní stanici buď osobně nebo volat na telefonní číslo 0300/123 1212. Číslo 999 je určeno pro velmi naléhavé případy a je určeno pro policii, záchranku a hasiče. Při příjezdu do Anglie si seřiďte si čas, protože je v Londýně o hodinu méně než v České republice bez ohledu na roční období.

Zásuvky a spropitné

Britské zásuvky se od našich liší, jsou to tříkolíkové zástrčky a je třeba si opatřit adaptér, který lze koupit téměř všude, třeba i na letišti. Budete-li si měnit hotovost, britští obchodníci často odmítají přijímat padesátilibrové bankovky, volte raději dvacetilibrové. V anglických restauracích se také očekává, že číšníkovi necháte spropitné. V rámci bontonu je zvykem dát 10 % navíc z konečného účtu.

Na co si dát pozor

Při přecházení přes cestu se řiďte pokyny, které jsou napsány na zemi před vámi, jako look right a look left. Jezdí se po levé straně, tak ať se nepodíváte při přecházení na špatnou stranu. Rušná doprava je zde opravdu nad zemí i pod zemí. Chraňte si osobní věci a aktuální mapu města jak na metro, tak i na sítě autobusů si vyzvedněte zdarma v turistických kancelářích a na informačních stáncích Transport for London.

Využijte slevy

Výhodné vstupné pro seniory, mladistvé do 15 let a pro studenty platí na většině turistických míst. Děti do 5 let mají bezplatný vstup téměř všude. Pokud budete chtít uplatnit některou z těchto uvedených slev, musíte předložit doklad totožnosti a studenti se prokazují mezinárodní kartou ISIC. Například do londýnských muzeí se podíváte i zcela zdarma. Všechny zdejší stálé expozice jsou totiž pro návštěvníky zdarma. V Londýně můžete také využít automaty na pitnou vodu zdarma, kde si načepujete čerstvou vodu. Najdete je zejména na mnoha strategických místech městské londýnské dopravy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno