Rady a typy na cestu do Anglie

0
578
zobrazení

Pokud se chystáte do Anglie, poradíme vám, co si máte do kufru přibalit. V britském království panují jiná pravidla, nejen v bontonu. Britové jezdí vlevo, mají jiný čas a potrpí si na drobné. Doklady si sebou vezměte, ale pas není nutností. Do Anglie nyní můžete cestovat jak s platným cestovním pasem, tak i s občanským průkazem. Ministerstvo zahraničních věcí ČR ale cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem nedoporučuje. Cestovní pas je vždy lepší varianta. Pokud rodič cestuje na občanský průkaz, jeho dítě musí mít vlastní pas, i když je dítě zapsáno v občanském průkazu rodiče.

Co vás může překvapit

Pokud chcete usednout za volant, v režimu „návštěva- visitors“, je český řidičský průkaz ve Velké Británii platný po celou dobu vašeho pobytu. Pokud jste v zemi dlouhodobě, jako „residents“, doba platnosti řidičského průkazu bude omezena. V Anglii se jezdí na opačné straně silnice a i volant je v jejich autech vlevo. Zapište si také důležitá telefonní čísla. V případě, že nastane událost vyžadující policii, je vhodné navštívit místní policejní stanici buď osobně nebo volat na telefonní číslo 0300/123 1212. Číslo 999 je určeno pro velmi naléhavé případy a je určeno pro policii, záchranku a hasiče. Při příjezdu do Anglie si seřiďte si čas, protože je v Londýně o hodinu méně než v České republice bez ohledu na roční období.

Zásuvky a spropitné

Britské zásuvky se od našich liší, jsou to tříkolíkové zástrčky a je třeba si opatřit adaptér, který lze koupit téměř všude, třeba i na letišti. Budete-li si měnit hotovost, britští obchodníci často odmítají přijímat padesátilibrové bankovky, volte raději dvacetilibrové. V anglických restauracích se také očekává, že číšníkovi necháte spropitné. V rámci bontonu je zvykem dát 10 % navíc z konečného účtu.

Na co si dát pozor

Při přecházení přes cestu se řiďte pokyny, které jsou napsány na zemi před vámi, jako look right a look left. Jezdí se po levé straně, tak ať se nepodíváte při přecházení na špatnou stranu. Rušná doprava je zde opravdu nad zemí i pod zemí. Chraňte si osobní věci a aktuální mapu města jak na metro, tak i na sítě autobusů si vyzvedněte zdarma v turistických kancelářích a na informačních stáncích Transport for London.

Využijte slevy

Výhodné vstupné pro seniory, mladistvé do 15 let a pro studenty platí na většině turistických míst. Děti do 5 let mají bezplatný vstup téměř všude. Pokud budete chtít uplatnit některou z těchto uvedených slev, musíte předložit doklad totožnosti a studenti se prokazují mezinárodní kartou ISIC. Například do londýnských muzeí se podíváte i zcela zdarma. Všechny zdejší stálé expozice jsou totiž pro návštěvníky zdarma. V Londýně můžete také využít automaty na pitnou vodu zdarma, kde si načepujete čerstvou vodu. Najdete je zejména na mnoha strategických místech městské londýnské dopravy.

Předchozí článekRady pro létání v těhotenství
Další článekCestování se psem do Německa
Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.
Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno