Neapol – město mnoha tváří

0
1829
zobrazení
Výhled na Neapol

Neapol (Napoli) je město mnoha tváří, je krásná, špinavá, hlučná, divoká, zmatená. Říká se, že si město buď zamilujete, nebo se tam už nikdy nebudete chtít vrátit. Každopádně Neapol má opravdu co nabídnout a po celou dobu pobytu budete koukat, s čím vším se zde setkáte. Chvílemi možná budete i přemýšlet, jestli jste pořád v Evropě, na zážitky z města nelze prostě zapomenout…

Co navštívit v Neapoli

Nenechte si ujít procházku po ulici Spaccanapoli, jedná se o několika kilometrovou „hlavní třídu“, která dříve dělila město na dvě části. Místo, které nemůžete v Neapoli vynechat, je Španělská čtvrť. Čtvrť je tvořena úzkými uličky, kterými většinou neprojedou auta, kolem domů posedávají obyvatelé, běhají děti, a od domu k domu jsou natažené šňůry s prádlem. Španělská čtvrt opravdu nikdy nespí a zažijete zde nezapomenutelné zážitky, navíc jsou zde skvělé restaurace a bary. Neapol je přímořské město, můžete se vydat na procházku po pobřežní promenádě nebo na prohlídku některé z hradů – Castle Nuovo či Castel dell’Ovo. Co dál vidět v Neapoli? Je toho mnoho, náměstí Piazza Municipio a Piazza del Plebiscito s Královským palácem, neapolské podzemí, mořské akvárium a mnoho dalšího.

Pokud chcete vyrazit i někam dál za město, můžete navštívit blízké Pompeje či aktivní sopku Vesuv, která vám poskytne krásný výhled na Neapolský záliv. Dostanete se tam vlakem, na nádraží, které je hned kousek od vstupu do Pompejí vás budou okupovat obchodníčci, kteří vám budou prodávat prospekty, malé a předražené lahvičky vody – nekupujte si je, v Pompejích si můžete zdarma vodu načepovat a na Vesuvu vodu koupíte možná i levněji. Dalším vaším cílem může některý z přilehlých ostrovů – Procida, Ischia a Capri.

Co je dobré vědět

Obyvatelé Neapole jsou velice klidní, usměvaví a bezstarostní, pokud jdete do nějakého obchodu, restaurace či nakupujete u stánku, boudou ještě přátelštější, pokud se snažíte mluvit aspoň trochu italštinou. Není tím myšleno umět mluvit ve větách, stačí základní číslovky, pozdravy a vědět jak poděkovat. Uvidíte, že se s vámi dají ihned do řeči, i když jim vůbec nebudete rozumět! V Neapoli se zas tak moc nehraje na nějaká pravidla, dokonce ani v dopravě. Červená, nečervená, přechod, nepřechod… Jízda na skútru po chodníku není nic neobvyklého a troubící auta už vůbec ne. Ze začátku to působí velice chaoticky a nebezpečně, nicméně po chvilce si na to zvyknete a bude vám to připadat zcela normální. Rozhodně nezapomeňte ochutnat pizzu, říká se, že v Neapoli je ta nejlepší pizza na světě. Navíc pizza Margherita vznikla právě v Neapoli, ve městě, kde je vše možné i nemožné.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno