Rady pro létání v těhotenství

0
1722
zobrazení

Cestování v těhotenství je obsáhlé téma. Většinu cestovatelek zajímá ale především cestování letadlem. Touha nebo také potřeba cestovat i v těhotenství vyžaduje alespoň znalost základních informací, abychom se dokázali předem vyvarovat možným potížím. Vždy je bez výjimek nutná konzultace s vaším ošetřujícím lékařem, který zná váš podrobně váš zdravotní stav a dokáže posoudit, zda je pro vás cesta v letadle bezpečná a vhodná nebo ne. Detektory a bezpečností rámy na letišti nejsou nebezpečné pro dítě ani pro těhotnou ženu. Rentgen v nich není, ten je využíván jen na zavazadla.

Cestování a létání v těhotenství

Obecně platí, že do 6 až 7 měsíce těhotenství, kdy se nejčastěji uvádí 27. týden těhotenství, k cestě letadlem nepotřebujete nic extra speciálního. Od 28. týdne těhotenství je nutné mít k letu vždy potvrzení lékaře, ve kterém lékař potvrdí, že let absolvovat můžete. Každý člen posádky a zaměstnanec letiště při celém procesu odbavení po vás má právo toto potvrzení vyžadovat. Od 36. týdne těhotenství je cestování letadlem všem těhotným ženám zakázáno. Je třeba si také předem zjistit přesné podmínky, které má letecká společnost uvedeny na webových stránkách dané letecké společnosti. Někdy se od sebe dost liší.

Kdy vyrazit

Snadné cestování pro těhotné ženy je ve druhém trimestru těhotenství. Cestování je bezpečnější, riziko potratu je nízké a riziko předčasného porodu ještě stále dostatečně vzdálené. V prvním trimestru se totiž projevují klasické těhotenské komplikace, jako je únava a nevolnost. Hrozí také zvýšené riziko potratu, které se zvyšuje ještě u žen pracujících po značnou část dne, nebo létajících více než 74 hodin za měsíc. Pokud vám bylo sděleno větší riziko potratu, doporučujeme vyčkat do druhého trimestru těhotenství.

Možnost zdravotních komplikací

Žádná cesta nestojí za zdravotní komplikace, a pokud vám lékař cestu nedoporučí, respektujte jeho názor a zbytečně neriskujte. Cestování v těhotenství je ale pro zdravou nastávající matku bezpečné. Tlak v letadle je o něco nižší, ale pro zdravou těhotnou ženu ani dítě nepředstavuje žádný problém. Nižší tlak způsobí zvýšení pulsu a krevního tlaku. Máte-li kardiovaskulární potíže nebo jste chudokrevní, vaše tělo se bude s letem vyrovnávat o něco hůře. V počátku těhotenství může být problémem s menším množstvím kyslíku v letadle. Nedoporučuje se let v malých letadlech, které nedisponují vyrovnáváním tlaku. V případě potíží při těhotenství, informujte se u vašeho lékaře a nechte si poradit.

Dlouhé sezení a dehydratace

Během dlouhých cest hrozí vznik krevních sraženin neboli trombóza díky dlouhému sezení v jedné poloze a kvůli dehydrataci. Pro těhotné ženy je riziko o něco vyšší, proto se každou půl hodinu nebo hodinu projděte a protáhněte si nohy a kotníky. Během sezení procvičujte nohy, kotníky, protahujte nárty a procvičujte prsty u nohou, ať v nohách rozproudí krev. Dejte pozor na dodržování pitného režimu, před letem i během letu, neboť je v letadle suchý vzduch. Oblečení zvolte volné, ať se cítíte. V letadle je nižší tlak, může se v těhotenství zvýšit plynatost. Zvolte i volné boty, které lze během letu sundat, ale mohou vám natéct nohy, tak ať je zase obujete. Zvolte sedadlo v uličce, ať se můžete protáhnout. Trpíte-li nevolností, tak zvolte sedadlo nad křídlem či v přední části letadla, kde jsou menší pohyby letadla.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno