Co musíte vidět v Irsku? 5 TOP míst!

0
1565
zobrazení

Irsko je zemí dobrého piva, hudby a tance, zemí s magickou a nespoutanou přírodou, kde jsou vrchy a planiny, vysoké útesy, jeskyně, skalní oblouky, středověké hrady a rozvaliny. Smaragdový ostrov si vychutnáte od začátku května, kdy všechno rozkvétá.

Giant’s causeway neboli Obrův chodník – Severní Irsko

Přírodní úkaz je na seznamu UNESCO a leží 100 km severozápadně od Belfastu. Podle legendy vyzval irský obr Finn MacCool na souboj skotského obra Benandonera. Žádná loď ale nebyla tak velká, aby ho převezla přes moře, a proto postavil z kamenných sloupů z Irska do Skotska chodník. Větší Benandonner šel po něm do Irska. Manželka MacCoola manžela oblékla do dětských šatů, Benandonner se při pohledu na dítě vyděsil a uprchl a za sebou vytrhal sloupy. Obrův chodník se táhne 275 m podél pobřeží. Celkem 40 000 čedičových sloupů s šestiúhelníkovým průřezem připomíná včelí plástve. Nejvyšší z nich jsou 12 m vysoké. Na ceduli je vstupné 10 € a zahrnuje parkování, audio průvodce a vstup na exhibici v návštěvnickém centru. Neparkujte na centrálním parkovišti a můžete si to prohlédnout zdarma. Kousek odtud je ve Finn McCools Giants Causeway Hostel.  

Pohoří Mourne a nejvyšší hora Severního Irska Slieve Donard

Žulové pohoří Mourne v jihovýchodní části Severního Irska má 7 nejvyšších vrcholků v Mourne mountains. Nejvyšší Slieve Donard má 849 m n. m. Na vrchol vede několik cest. Vyjděte z parkoviště u Donard car park v městečku Newcastle, údolím říčky Glen river do sedla mezi Slieve Donard a Slieve Commedagh, kterým prochází 35 km dlouhá irská replika čínské zdi Mourne Wall a ohraničuje území, odkud stéká voda do přehrady v Silent Valley. Poblíž je ubytování Samona s privátní vířivkou na terase s výhledem na pohoří Mourne.

Kouzelná písčitá pláž Downhill beach

Donwhill Beach je 11 km dlouhá písčitá pláž u městečka Castlerock. Pláž obklopuje 35 m vysoký útes, kde se tyčí nad Atlantickým oceánem malý chrám Mussenden z roku 1785. Znáte ho z Hry o Trůny. Byl předlohou pro Dragonstone, kde lady Melisandra a Stannis Baratheon upálili sochy 7. bohů. Ubytování v Downhill beach house je kousek od pláže.

Zřícenina hradu Dunluce

Městečko Dunluce leží západně od Bushmills a je proslulé výrobou tradiční irské whisky. Zřícenina hradu z rozšířené tvrze ze 13. století trčí z čedičového útesu. V 16. století hrad odolával anglickým nájezdům a v 17. stol. se část zřítila do moře. Podle legendy jen kuchtík a ostatní na hradě straší. Hrad byl předlohou pro hrad Cair Paravel z knižní série Letopisy Narnie od C. S. Lewise. Je otevřený denně od 10 do 17 hod, dospělí zaplatí za vstup £5.50, děti a studenti £3.50. Pár minut jízdy autem leží zřícenina hradu Dunseverick.

Lanový most Carrick-a-Rede

Nedaleko vesnice Ballintoy leží krásná zátoka Larrybane s lanovým mostem zavěšeným 25 m n. m. Most zpřístupňoval ostrov rybářům během sezónního lovu lososů a nyní je celoroční turistickou atrakcí od 9:30 do 18 hod. Čeká vás několikaminutová fronta a vstupné 7 liber. Po zavírací době bránu přelézají všichni fotografové v okolí, takže můžete zkusit to samé.  

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno