Nejdelší řeka světa Amazonka

0
1720
zobrazení

Délka tohoto toku se neustále mění a my se vám pokusíme vysvětlit proč. Například tým brazilských a peruánských vědců vrátil Amazonce postavení nejdelší řeky na světě, když jeho badatelé stanovili základy pro zjištění jejího přesného pramene, který ale není přesně znám, tehdy ujišťovali, že řeka měří 6762. Africký veletok Nil byl do té doby považovaný za nejdelší řeku planety a objevil se tak na druhém místě s 6671 km. Ředitel kartografického odboru peruánského Národního geografického institutu (IGN) a člen expedice Ciro Sierra tehdy tvrdil, že fakt uznala i společnost National Geographic Society.

První vědecká expedice k pramenům Amazonky

Cesta v posledním květnovém týdnu k ledovci Mismi a korytům řek Carhuasanca a Apacheta v místech, kde toto andské pohoří prochází jihoperuánským departementem Arequipa. Odborníci z IGN pracovali ve výšce 5 000 m. n. m. v tvrdých klimatických podmínkách. Kvůli náhlým změnám počasí, dešťům i složitému terénu bylo obtížné určit s naprostou přesností pramen Amazonky. Vody, které jsou kolébkou pozdějšího veletoku, nejsou povrchové, nýbrž průsakové, a proto se její délka velmi mění. Prameny Amazonky vyvěrají v Západní Kordilleře Peruánských And, necelých 200 km od břehů Tichého oceánu. Délka Amazonky se udává 6296 až 6762 km, podle toho odkud se počítá a stále existují dohady o jejím skutečném pramenu.

machu-picchu_zájezdy_do_peru
TIP pro vás

Zájezdy do Peru

Amazonka a její zrození

Tok řeky Amazonky objevil v roce 1542 španělský dobyvatel Francisco de Orellana. Česká expedice pod vedením hydrologa Bohumíra Jánského zaměřila v peruánských Andách prameny Amazonky. Amazonka je nejen nejvodnatější, ale také nejdelší řeka světa. Závěry expedice po jihoamerických Andách k pramenům Amazonky ukončily dlouhotrvající diskuse o délce tohoto veletoku. Geografové z limské univerzity San Carlos a z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy určili za zcela nejzazší zdrojnici největší řeky světa malou říčku v peruánském departementu Arequipa. Tím zjistili, že je Amazonka skoro o 500 km delší než Nil a podle nejnovějších výsledků má 7 062 km. Údaje vědců se pak prověřují i záběry z vesmíru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno