Dálniční známka ve Slovinsku

0
317
zobrazení

Dálniční poplatky za motocykly a vozidla do 3,5 t jsou ve Slovinsku povinné v podobě dálniční známky v podobě klasické nálepky, která je v prodeji s platnostmi týden, měsíc a rok. Pro dvoustopá vozidla do 3,5 t jsou podle výšky s hodnotou 1,3 m nad přední nápravou stanoveny 2 cenové kategorie.

 

Dálniční známku lze ji koupit na hraničních přechodech na pobočkách Darsi, benzínových pumpách, prodejnách Kompas, poštách a trafikách. Na západní části země na hraničním přechodu s Rakouskem se vybírá i poplatek za průjezd tunelu Karavanke. Pro vozidla s maximální povolenou hmotností nad 3,5 t je pro platbu mýtného určena palubní jednotka DarsGo.

Ceny dálničních známek pro Slovinsko pro rok 2021

platnost / vozidlo

motocykly

vozidla do 3,5 t
s výškou do 1,3 m nad první nápravou
karavany bez ohledu na výšku

 

vozidla do 3,5 t
s výškou od 1,3 m nad první nápravou

 

týdenní

€ 7,50

(7 dní)

€ 15,00

(7 dní)

€ 30,00

(7 dní)

měsíční

€ 30,00

(měsíc)

€ 60,00

(měsíc)

půlroční

6 měsíců

€ 30,00

(půl roku)

roční

roční

€ 55,00

(rok)

€ 110,00

(rok)

€ 220,00

(rok)

 

Roční známka platí od 1.12. předcházejícího roku do 31.1. roku následujícího po roce platnosti známky, celkem 14 měsíců.

Dálniční známka pro slovinské dálnice

  • platnosti známek je 1 týden, 1 měsíc, 6 měsíců a rok
  • cenová kategorie vozidla do 3,5 t se určuje podle výšky 1,3 m nad první nápravou, seznam vozidel na si
  • známky v prodeji pouze v tištěné podobě jako nálepka
  • prodej známek na pobočkách Darsi, Kompas, benzinových pumpách, trafikách a u asistenčních služeb
  • zpoplatněn také tunel Karavanke mezi Rakouskem a Slovinskem částkou € 7,60 za vozidlo do 3,5 t

Pokud vyrážíte přes Maďarsko, bude se vám hodit dálniční známka v Maďarsku. Při cestě přes Slovensko platí zase slovenská dálniční známka.

dálniční známka slovensko

Poplatek za průjezd tunelu Karavanke

Karavanke tunel je dlouhý 8 km a vede mezi Rakouskem, kde platí rakouská dálniční známka a Slovinskem. Za průjezd tunelu je vybírán jednorázový poplatek € 7,60, který je za vozidlo do 3,5 t možné zaplatit přímo v mýtné bráně, podobně jako mýto v Chorvatsku, nebo prostřednictvím některé z předplacených služeb. Za vozidla s hmotností nad 3,5 t se za průjezd platí mýtným systémem DarsGo (SL) nebo Go-Maut (AT). Informace k poplatkům a možnostem předplacení mýtného pro tento tunel naleznete na dars.si a asfinag.at.

Mýtný systém pro vozidla s hmotností nad 3,5 t

Pro vozidla s maximální povolenou hmotností nad 3,5 t je k platbě mýtného za dálnice a rychlostní silnice určena palubní jednotka a systém DarsGo. Cenová kategorie vozidla se určuje dle počtu náprav a emisní třídy vozidla. Cenu mýtného za cestu Slovinskem si vypočítáte také s pomocí interaktivní mapy s kalkulátorem na portále DarsGo.si. Na mapě jsou vyznačeny dálnice a rychlostní silnice zpoplatněné pro vozidla do 3,5 t. Aktuální mapu silnic s povinnou dálniční známkou naleznete na FAQ na dars.si. Zpoplatněná je jich většina.

Výjimky pro úlevu od platby dálničních poplatků

Výjimka z povinnosti označit vozidlo platnou dálniční známkou na Slovinsku platí jen pro její nalepení a i po schválení žádosti je potřeba u sebe mít dálniční známku. Pravidlo je určeno pro vozidla bez čelního skla, vozidla, kam nelze na čelní sklo umístit nálepku a testovací vozidla. Informace a formulář pro žádost najdete na záložce Exceptions na dars.si.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno