V přírodě nám vznikají jezírka samovolně v místech jako jsou prohlubně a rokliny. Podloží zde tvoří zpevněné hlíny a jílovité půdy. V domácích zahradách se však takové půdy nenacházejí, protože již při samotné stavbě domu se vybagrují a odvezou.
Hydrolizace je základ
Základním stavebním prvkem zahradního jezírka je určitě hydroizolace. Nejčastěji se k izolaci rybníčků a jezírek používá hydroizolační fólie. Je cenově a mohou s ní pracovat i osoby, které s ní nemají zkušenosti. Je třeba, aby byla fólie dostatečně pružná a tvárná, aby se mohla přizpůsobit nerovnostem a členitosti podkladů. Ve specializovaných prodejnách jsou v nabídce různé rozměry a tloušťky fólií. Důležité je také vědět, že tlak na fólii vzrůstá přiměřeně s hloubkou. Při hloubce jezírka 1,2 – 1,5 m stačí fólie o tloušťce 1 mm, pro větší hloubky musí mít tloušťku 1,5 mm.
Polyetylenové fólie mají dlouhou životnost
Vhodnými jsou polyetylenové fólie, kde se udává životnost 30 let a více. Jestliže nebudou rozměry pro Vaše budoucí jezírko k dostání, je možno pásové fólie svařit speciálním nářadím (horkovzdušné pistole nebo svařovací kleště). V domácích podmínkách však svařovat nejdou. K dostání jsou v různých barvách (černé, hnědé, zelené, ale i modré). V případě, že bude pokryta pískem, na barvě nesejde.
Pozor na špičaté kameny a kořeny
Určitě bychom měli před pokládkou fólie odstranit všechny kameny, kořeny a jiné špičaté předměty, aby nedošlo k protržení fólie. Fólie musí při pokládce přesahovat břehy jezírka a to z toho důvodu, že jakmile zatížíme fólii vodou, vznikne na ní tlak a mírně nám klesne.
A co takhle geotextilie?
Trvanlivost vodní nádrže je určena trvanlivostí jejího pláště. Další takovou vychytávkou při stavbě jezírka je tzv. geotextilie. Jedná se o netkanou textilii speciálně vyvinutou jako podkladová látka pro jezírkové fólie. Když jsme řádně vyčistili dno jezírka, tak i přesto, že tam nejsou okem viditelné nástrahy, je vhodné dno jezírka vysypat tenkou vrstvou písku a poté na ní položit geotextilii.
Jak obložit stěny?
Pro obklady stěn jezírka se používají obvykle kulaté oblázky. K dispozici jsou ve štěrkovnách, říčních vyhloubeninách nebo v obchodech se stavebninami. Větší valouny jsou používány pro zpracování okrajů rybníka. Také dřevo lze použít pro konstrukci břehu, stěn a pobřežních obvodových zón. Je vhodné například pro stavbu teras na březích jezírka. Do takové dřevěné konstrukce je možno také ukrýt veškerou techniku pro provoz vašeho jezírka.