Montserrat – skalní klášter u Barcelony

0
2047
zobrazení
Montserrat

Jestliže navštívíte tento neuvěřitelný klášter, jistě nebudete litovat. Je postavený ve skále, která svým tvarem připomíná pilu. Právě tvarem těchto skal se inspiroval architekt Jean Nouvel pro svou stavbu barcelonské věže Torre Glòries. Klášterní komplex patří mezi nejromantičtější místa v Evropě a nachází se v nejstarším národním parku Španělska, jen hodinu cesty od Barcelóny nebo městečka Sitges, které má nejkrásnější pláže Španělska.

Co vás na Montserratu čeká?

Na vrcholu Montserratu si můžete projít opatství, klášter, baziliku a vydat se na stezku vysoko do hor. Tento skvost patří mezi nejvýznamnější památky celého Katalánska a podle legendy byl benediktinský klášter založen v 11. století potom, co biskup ve skále hory Montserrat nalezl sošku Panny Marie. Ta ovšem byla tak těžká, že nešla přemístit, proto na tomto místě postavili klášter. I dnes je klášter obýván asi 80 mnichy a každý den kromě soboty si můžete poslechnout chlapecký pěvecký sbor Escolania de Montserrat, který zde působí už 14. století.

Klášterní komplex

Vedle kláštera můžete navštívit i muzeum, kde se dozvíte více o historii kláštera a katalánské kultuře. Vydat se můžete i na některou stezku v okolí kláštera. Dvě ze tří vedou k nejvyššímu vrcholu hory, Sant Jeroni (1 237 m. n. m.). Jestliže nechcete absolvovat dlouhou túru, můžete se projít k vyhlídce Sant Joan, odkud budete mít krásný výhled na klášter a okolí.Skalní klášterVýhled na okolí

Jak se na vrchol Montserratu dostat?

Jestliže jste na dovolené v Barceloně a přemýšlíte nad výletem mimo centrum, možná vás zaujme právě Montserrat. Z Barcelony jezdí vlak ze stanice Pl. Espanya, tady zakoupíte i jízdenku do stanice Monistrol de Montserrat, cílová stanice vlaku je Manresa. Zpáteční jízdenka stojí okolo 20 EUR. Cesta vlakem trvá necelou hodinu a na vrchol hory se můžete dostat pěšky, lanovkou nebo zubačkou.

Na vrchol po svých

Jestliže chcete klášter dobýt po svých, připravte se na příjemnou procházku, která vám zabere přibližně hodinu a půl. Jakmile vystoupíte na stanici Monistrol de Montserrat, sledujte trasu GR 5 nebo GR 96. Trasa je velmi dobře značená, takže se nemusíte obávat, že se ztratíte.

Prvně vlak a potom lanovka

Jestliže si chcete užít dech beroucí výhledy, rozhodně se na vrchol vydejte lanovkou. Na Pl. Espanya si musíte zakoupit kombinovaný zpáteční lístek, tzv. Trans Montserrat Ticket (cableway), vystoupit musíte v tomto případě ve stanici Montserrat-Aeri. Ze zastávky je to k lanovce jen pár kroků a lanovka jezdí přibližně každou čtvrthodinu. Jestliže vám lanovka ujede, můžete se občerstvit v rychlém občerstvení, které si otevřel místní obyvatel hned vedle vlakové zastávky. 🙂

Je libo zubačka?

I v tomto případě musíte na Pl Espanya zakoupit kombinovanou zpáteční jízdenku, ale s tím rozdílem, že jde o jízdenku na vlak a zubačku (funicular). Vystoupit musíte ve stanici Monistrol de Montserrat a cesta zubačkou i vlakem vám zabere přibližně hodinu a půl.

lanovkou na Montserrat

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno