Jak vyrobit domeček na počasí

0
285
zobrazení

Domeček na počasí, ze kterého vychází panenka nebo panáček, aby předpověděli, jaké bude počasí, v sobě nese princip domácí meteostanice. Podívejme se na návod, jak si svou vlastní domácí meteostanici vyrobit. Panenka a panáček vám totiž dokážou předpovědět změnu počasí dřív, než ji sami na sobě pocítíte.

Proč si postavit vlastní domeček na počasí

V obchodech s elektronikou je spousta supermoderních meteostanic s velkými digitálními displeji a spoustou funkcí, ze kterých velmi pravděpodobně většinu nikdy skutečně nevyužijete. Navíc současným meteostanicím chybí známá nostalgická a romantická krása, kterou oplývaly známé dřevěné domečky na počasí s panáčkem a panenkou. Tyto domečky dříve nechyběly v žádné chalupě nebo stavení. Fungovaly bez elektřiny i baterií a aplikace na počasí. V současné době si opět získávají zpět svoji ztracenou popularitu.

Jak funguje domeček na počasí

Panáček a panenka dávali informace o počasí už našim předkům. I oni totiž velmi dobře dokázali využít jednoduchých fyzikálních principů a vyrobit si díky nim užitečné zařízení. Základem bylo vlákno z materiálu citlivého na vzdušnou vlhkost. Využívalo se klasické střívko. Na něm bylo připevněno lehké dřevěné rameno, na jehož koncích byly figurky. Vlákno absorbuje a ztrácí vlhkost, čímž se natahuje nebo smršťuje a pohybuje tak ramenem. Kolem mechanismu je postaven dřevěný domek a většinou připevněn i teploměr.

Jak si udělat domácí meteostanici

Vyrobit si domeček na počasí je vlastně jednoduché. Využijte střívko, které má tu vlastnost, že reaguje na vzdušnou vlhkost. Musíte ho ale správně zatočit. Společně s rostoucí vzdušnou vlhkostí se pak střívko povoluje a natahuje, a když je naopak sucho, střívko naopak zase sesychá a zkracuje se. Spirála, která nám vznikne jeho zatočením, způsobuje, že se současně točí i podesta, na které je upevněný panáček s panenkou. Panenka předpovídá suché a jasné počasí, panáček naopak vlhko a deštivo.

Co potřebujete na domácí meteostanici

  • střívko na jitrnice a jelítka
  • kousek překližky na základnu domečku
  • přepravku od ovoce na stěny domečku a podestu pro panáčky
  • dřevěné panáčky nebo šachové figurky
  • 2 malé dřevěné válečky
  • tavnou lepicí pistoli

Jak postupovat při výrobě domácí meteostanice

Střívko z jitrnice nechte dobře vyschnout a pak jej zatočte do spirály. Pak slepte domeček. Jednotlivé části domku si nejprve rozkreslete na šablonu, podle které si nařežete dřevo. Pak jednotlivé části slepíte pomocí lepicí tavné pistole. Nakonec si nalepte figurky na podestu, aby představovaly panenku a panáčka. Na oba konce střívka upevněte malé dřevěné válečky. Jeden přilepte k dřívku, na kterém jsou umístěni panáčci, druhý vám poslouží jako komínek, pomocí kterého lze nastavovat vyvážení neboli trimovat. Skelet domečku si můžete natřít a upravit podle svého vkusu a vlastní fantazie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno