Bolest uší z létání? Víme, co vám pomůže

0
1618
zobrazení

S mírným zalehnutím uší, pocitem tlaku, pícháním a praskáním v uších musíte při létání počítat. Dá se na něj připravit a dá se s ním i bojovat. Tyto příznaky způsobuje změna tlaku v kabině a potíže se zhoršují zejména při rýmě nebo zánětu. Jak na tyto nepříjemné pocity?

Pokud poletíte poprvé letadlem, tak se připravte na to, že tlak a bolest v uších během letu mohou být nepříjemné i bolestivé. A nepříjemné je i čekat, než odlehnou uši po doletu. Některým lidem to trvá až 12 hodin, než se jim sluch vrátí do obvyklé formy. Během letu se totiž velkou měrou mění tlak a můžete trpět bolestí.

Bolest uší při létání je způsobena tlakovými změnami vzduchu a během přistávání letadla je nepříjemná asi nejvíc. Objevuje se i během startu. Pokud se těšíte pevnému zdraví, většinou nebudete pociťovat větší obtíže spojené s přistáváním. Nejvíce trpí lidé s poruchami dýchacího systému, kteří se mohou během přistávání letadla cítit opravdu špatně. V případě, že máte zrovna rýmu, zánět ucha, nosu či dutin, raději se před letem poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Je totiž možné, že by let mohl zhoršit váš zdravotní stav.

Co dělat proti bolesti v uších

  • Žvýkejte žvýkačky a cucejte bonbony, pomáhá i polykání naprázdno.
  • Kojence je vhodné při přistání kojit, nebo mu dát alespoň dudlík. Díky dudlíku se jim v ústech tvoří více slin a děti více polykají.
  • Zívání pomáhá vyrovnat tlak ve vnitřním uchu, protože otevírá Eustachovu trubici.
  • Proti otoku sliznice pomáhají kapky do nosu, například při nachlazení. Vzduch může lépe proudit Eustachovou trubicí. Dejte si však pozor na limity pro převoz tekutin.
  • Smrkejte do kapesníku, lépe tak vyrovnáte tlak ve vnitřním uchu.
  • Zacpěte si nos a jemně smrkněte, aby vám uši odlehly. Výdech nosem proti uzavřeným nosním dírkám nese název Valsalvův manévr a vyvinul jej italský anatom a chirurg Antonio Maria Valsalva pro vyrovnání tlaku ve středoušní dutině.
  • V letadle pomohou speciální špunty do uší, které seženete v dětské velikosti i verzi pro dospělé.
  • Při přistání nespěte a poproste letušku, aby vás vzbudila před přistáním.

Co se děje v uších, když vzlétá letadlo

Jakmile letadlo stoupá, tlak se vzduchu uvnitř kabiny postupně snižuje, dokud nedosáhne hodnoty, která pak už vydrží po zbytek letu. Tlak vzduchu je nižší než na zemi, a proto vzniká přetlak ve vnitřním uchu a vzduch se pak tlačí ven přes Eustachovu trubici. Jde o jednodušší proces, než probíhá při přistání, kdy je vzduch naopak nasáván do vnitřního ucha. Proto mají lidé při vzletu mnohem menší bolesti v uších, než při mají přistání.

Proč bolí uši při přistání

Když letadlo přistává, tlak vzduchu se uvnitř kabiny postupně zvyšuje a tlačí směrem dovnitř ušní bubínek. Aby se tlak v uších vyrovnal, musí se zvýšit i tlak ve vnitřním uchu a vzduch je tedy při přistání nasáván do Eustachovy trubice.

Bolest uší u dítěte

Při změně tlaku během startu a přistávání letadla mohou pocítit velmi nepříjemně i děti. Jakoby ucpané uši je třeba zmírnit, protože děti nechápou, co se děje. Pláč malých dětí při přistání je dost častý. Jak tedy na to, aby nepříjemné pocity rychleji vymizely i u dětí? Abychom projevy zmínili, můžeme dát dítěti něco k pití nebo sání. Tedy bonbóny, lízátka nebo oblíbenou šťávu se slámkou. Pokud jede o miminka, pomáhá kojení, kdy děti mohou přirozeně sát, nebo jim lze dát dudlík. Ten v ústech tvoří více slin a děti více polykají, což přináší úlevu.

Když se vám chce spát, zkuste špunty do uší

S mírným zalehnutím uší, pocitem tlaku, pícháním a praskáním v uších je prostě třeba při létání počítat. Změna tlaku v kabině je prostě nevyhnutelná. Pokud se vám po cestě dobře spí, máte velké štěstí, mnoho lidí to nedovede. V letadle pomohou také speciální špunty do uší. K dispozici je dětská velikost i verze pro dospělé je možné je dát do speciálního obalu a použít opakovaně. Praskání a horší sluch může přetrvávat až 12 hodin po doletu, kdy tělo vyrovnává klesající tlak. Speciální špunty do uší změny tlaku vzduchu pomáhají regulovat, najdete je pod názvem Flitemate. Nespěte ale raději při přistání. Poproste třeba letušku, aby vás před přistáním vzbudila. Nepříjemné tlaky v uších můžete aktivně sami uvolnit, ale musíte vnímat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno