Co pomůže na bolest uší při létání?

0
1822
zobrazení

Bolest uší při létání je způsobena tlakovými změnami vzduchu a během přistávání letadla je nepříjemná asi nejvíc. Objevuje se i během startu. Pokud se těšíte pevnému zdraví, většinou nebudete pociťovat větší obtíže spojené s přistáváním. Nejvíce trpí lidé s poruchami dýchacího systému, kteří se mohou během přistávání letadla cítit opravdu špatně. V případě, že máte zrovna rýmu, zánět ucha, nosu či dutin, raději se před letem poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Je totiž možné, že by let mohl zhoršit váš zdravotní stav.

Jak zmírnit bolest uší při létání

Abychom zmírnili bolest v uších během letu, někdy pouze stačí, když budeme během přistání letadla v pravidelných intervalech zívat nebo polykat. Zívání otevírá Eustachovu trubici a pomáhá tak vyrovnat tlak ve vnitřním uchu. Při vyrovnávání tlaku může pomoci i žvýkání žvýkaček nebo cucání bonbónů, kdy nemusíte polykat naprázdno. Můžeme sáhnout i po nosních kapkách a jako profylaxi 30 minut před přistáním do nosu aplikujeme sprej, který vám zprůchodní dýchací cesty. Pomáhají proti otoku sliznice, například při nachlazení. Vzduch pak může lépe proudit Eustachovou trubicí. Dejte si ale pozor na limity pro převoz tekutin.

Tip: Rady pro létání v těhotenství

Valsalvův manévr

Připravte si také k ruce kapesník a smrkejte, tím se totiž lépe vyrovná tlak ve vnitřním uchu. Můžete využít i další osvědčenou metodu, kdy si zacpete nos a budete i přesto zkoušet vydechovat vzduch. Italský anatom a chirurg Antonio Maria Valsalva vyvinul právě tuto techniku, která pomáhá ve středoušní dutině vyrovnávat tlak. Tento výdech nosem proti uzavřeným nosním dírkám od té doby nese název Valsalvův manévr. Udělejte to tak, že si zacpete nos a jemně jakoby smrkněte, uši vám při tom odlehnou. Kapesník po ruce, se vám možná bude hodit.

Bolest uší u dítěte

Při změně tlaku během startu a přistávání letadla mohou pocítit velmi nepříjemně i děti. Jakoby ucpané uši je třeba zmírnit, protože děti nechápou, co se děje. Pláč malých dětí při přistání je dost častý. Jak tedy na to, aby nepříjemné pocity rychleji vymizely i u dětí? Abychom projevy zmínili, můžeme dát dítěti něco k pití nebo sání. Tedy bonbóny, lízátka nebo oblíbenou šťávu se slámkou. Pokud jede o miminka, pomáhá kojení, kdy děti mohou přirozeně sát, nebo jim lze dát dudlík. Ten v ústech tvoří více slin a děti více polykají, což přináší úlevu.

Když se vám chce spát, zkuste Flitemate

S mírným zalehnutím uší, pocitem tlaku, pícháním a praskáním v uších je prostě třeba při létání počítat. Změna tlaku v kabině je prostě nevyhnutelná. Pokud se vám po cestě dobře spí, máte velké štěstí, mnoho lidí to nedovede. V letadle pomohou také speciální špunty do uší. K dispozici je dětská velikost i verze pro dospělé je možné je dát do speciálního obalu a použít opakovaně. Praskání a horší sluch může přetrvávat až 12 hodin po doletu, kdy tělo vyrovnává klesající tlak. Speciální špunty do uší změny tlaku vzduchu pomáhají regulovat, najdete je pod názvem Flitemate. Nespěte ale raději při přistání. Poproste třeba letušku, aby vás před přistáním vzbudila. Nepříjemné tlaky v uších můžete aktivně sami uvolnit, ale musíte vnímat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno