Na cesty potřebujete dobré trekové boty

0
51
zobrazení
Turistické boty

Chůze je pro člověka nejpřirozenějším pohybem. Chodit umíme všichni a není na tom nic těžkého ani nebezpečného. Co kdybyste tedy i vy zařadili do svého letního programu nějakou turistiku? Pobyt v přírodě a bez davů lidí vám určitě prospěje!

Češi jsou odpradávna vášnivými turisty. Věděli jste, že máme jeden z nejlepších systémů značení turistických cest na světě? Zcela jistě za to může i fakt, že jsme za dob komunismu byli zavření a nezbývalo nám nic jiného než objevovat krásy naší vlasti. Teď je volba svobodnější. Ať už se však rozhodnete pro turistiku kdekoliv, je nutné zakoupit si dobré trekové boty.

Dobrá turistická obuv se vybírá podle destinace

Špatně vybrané boty znamenají otlaky, puchýře, kolikrát i vady, které vám zůstanou do konce života. Nehledě na to, že by vás pak takový výlet vůbec nebavil. Do bot neváhejte investovat. Ty kvalitní vám vydrží dlouhé roky. A podle čeho je vybírat? Prvním bodem ke zvážení je určitě lokalita, kam se chystáte na výlet.

Je velký rozdíl, jestli se chystáte chodit po Jeseníkách, nebo plánujete výlet někam do Alp. Zatímco na české hory vám budou bez problémů stačit nízké boty, do třítisícových hor už se doporučují spíše boty kotníčkové. Proč? Je to jednoduché. Ve výšce 1500 m n. m. se totiž stále pohybujete v travnatém porostu, ve tří tisících už jsou ale kameny. Žádné pěkné vychozené cestičky, nýbrž těžší terén, ve kterém musíte mít zpevněnou nohu. Na Praděd nebo Lysou horu vyjdete i v dobrých sportovních teniskách, když na to přijde, do vysokých hor se ale bez pevné obuvi nikdy nevydávejte.

Treková obuv

Turistické boty musí být oporou pro nohu

Turistická obuv by měla pevně svírat vaši nohu, ale nesmí tlačit. Běžná praxe je pořídit si boty o půl čísla, nebo dokonce o číslo, větší. Při dlouhé chůzi noha trochu oteče a zvětší se. Pevné boty, které vám jsou příliš těsné, navíc mohou dělat problém při sestupech. Palec by pak narážel do přední části a bolel by vás. V některých outdoor obchodech najdete i nakloněné roviny, na kterých si došlap v botě vyzkoušíte do kopce a z kopce.

Kromě správné velikosti si dávejte dobrý pozor i na podrážku. Čím horší terén, tím pevnější a tvrdší podrážku potřebujete. V současnosti jsou populární podrážky Vibram, někteří výrobci používají také Continental (ano, jako ty pneumatiky, podrážka totiž musí mít podobné vlastnosti).

Zimní treková obuv

Potřebujete nepromokavé? Ne vždy

Ne vždy je nutné vybírat si nepromokavé turistické boty. Jestliže se chystáte na přechod pohoří a víte, že za špatného počasí budete muset pokračovat dál, je nepromokavá obuv na místě. Na jednodenní výlet ale nutností určitě není. Nepromokavé boty mají horší prodyšnost, a i ty bez nepromokavé úpravy nějakou menší přeháňku zvládnou. Celodenní chůzi v dešti určitě ne. Musíte prostě zvážit, co vlastně hledáte. Výběr turistické obuvi je totiž obrovský a žádné boty nejsou vhodné do všech situací. Budete-li chodit na turistiku častěji, nejspíš dospějete k závěru, že je dobré mít dvoje různé do různých podmínek.

Zdroj fotografií: bosp.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno