10 tipů kam na výlet v ČR

0
1816
zobrazení

Od roku 1800 bylo na našem území České republiky postaveno více než 450 neuvěřitelných vyhlídkových staveb. Stavitelé těchto novodobých rozhleden se také znovu vracejí k nádherné tradici, kdy tyto rozhledny a věže dostávají pěkná jména. Jsou zde něžná jména jako Romanka, Barborka, Borůvka, Boika, Terezka, Panorama a Slunečná, jsou zde mnohé další.

Akátová rozhledna v Židlochovicích

Židlochovice na Brněnsku mají na vrcholu kopce Výhon nově otevřenou rozhlednou 18 m vysokou, vyrobenou z akátového dřeva, které roste v dané lokalitě na každém kroku.

Bismarckova rozhledna u Chebu

Jednou z 3 českých věží vystavěných na počest německého kancléře Otto von Bismarcka, je Bismarckova rozhledna na Zelené hoře u Chebu, která byla slavnostně otevřena v roce 1909. Patřila k tajnostem Železné opony, protože stála totiž v hraničním zakázaném pásmu.

Dřevěná rozhledna Bára

Na vrchní části zrušeného lomu Podhůra na Čertově skalce jižně od Chrudimi byla obnovena a zpevněna rozhledna Bára, kterou roku 2008 několik dnů po otevření zničila silná vichřice.

Ještěd

Ještěd nabízí jedinečný výhled na všechny světové strany, na Liberec a do okolí, a originální ubytování. Vrchol Ještědského hřbetu má 1 012 m, kde stojí horský hotel s vysílačem Ještěd. Těsně pod vrcholem leží horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Věž byla oceněna mezinárodní architektonickou cenou. Unikátní objekt vysílače a hotelu na Ještědu dostal ocenění Stavba 20. století.

Minaret Lednice

Zajímavost maurského slohu a nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu z let 1797 až 1802, leží nedaleko zámku v Lednici. Největší stavba tohoto druhu v neislámských zemích. Výška je přes 60 m vysoká a prohlédnete si daleké okolí. V 1. patře jsou restaurované salonky.

Petřínská rozhledna

Mladší sestra Eiffelovy věže, Petřínská rozhledna leží 378 m.n.m. a tyčí se nad starým centrem Prahy. Je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem na procházky.

Rozhledna Boika u Nasavrk

Volně přístupná rozhledna Boika leží nad Českými Lhoticemi a nabízí pohled na Chrudim, Luži, Pardubice, Hradec Králové a při dobré viditelnosti i na Krkonoše a Orlické hory.

Rozhledna Šance – Jakubčovice

Nově postavená dominanta mezi zámky v Hradci nad Moravicí a Raduni vám z ochozu rozhledny otevře nádherný výhled na ty nejvyšší vrcholky Jeseníků i Beskyd a na město Opava s okolím.

Rozhledna Brdo

Kamenná rozhledna na kopci Brdo ve Chřibech na Kroměřížsku je zcela unikátní, první klasicky kamenná rozhledna postavená v České republice po více jak 70-ti letech.

Rozhledna na Krásenském Vrchu

Uprostřed Slavkovského lesa, pár kilometrů od obce Krásno, stojí jedna z nejpozoruhodnějších rozhleden s unikátním tvarem 25 m věže. Spirálovité schodiště se neobvykle vine po jejím vnějším obvodu a připomíná babylonský zikkurat.

Rozhledna Štěpánka

Novogotická rozhledna Štěpánka stojící na vrcholu Hvězda je nejstarší rozhlednou Jizerských hor. Stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847 současně se stavbou císařské Krkonošské silnice dole v údolích a patron arcivévoda Stephan – Štěpán na vrch vystoupil.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno