Turistika v přírodě patří zvlášť v posledních letech k velmi populárním koníčkům. Procházky lesem nejen osvěžují mysl, ale také posilují tělo. Stejně jako s ostatními zdravými aktivitami, i s turistikou jsou spojena také rizika. Jedním z nich je i to, že se v lese prostě ztratíte. Jak se vyvarovat natrefení na „bludný kámen” a co dělat, pokud se to přes všechnu prevenci stane?
Nepodceňujte prevenci
Připravit se dopředu je naprosto nejlepší, co můžete udělat. Ať už vyrážíte na Sněžku, Ještěd, Lysou horu nebo jiný cíl oblíbený turisty, kde se ztratit v podstatě ani nemůžete (protože nehoda se může stát vždy), nebo na odlehlé místo, kam jen tak nějaká lidská noha nevrkočí, měli byste si předem nastudovat nejdůležitější orientační body a mít veškeré vybavení, které by se vám mohlo po cestě hodit. Inspirujte se vhodným vybavením na webu Affekt.cz, kde najdete i spoustu tipů, jak si v přírodě za všech okolností poradit.
- Příprava trasy: Před výletem si důkladně prostudujte trasu. Dnešní technologie nám umožňují předem získat o trase maximum informací – využijte jich.
- Offline mapy: Aplikace jako Mapy.cz nabízí možnost stáhnout si mapy do offline režimu. V místech s špatným signálem se tak nebudete muset spoléhat na internet.
- Nabitý mobil a „energie na cesty”: Před cestou si nezapomeňte zkontrolovat, jestli máte nabitý mobil i powerbanku. V dnešní době je mobilní telefon nejen komunikačním prostředkem, ale i nástrojem pro navigaci.
- Pozornost k značení: V České republice je kvalitní turistické značení. Věnujte mu pozornost a pravidelně kontrolujte, zda stále jdete správným směrem.
- Značené trasy: Držte se značených turistických tras. Tyto trasy jsou bezpečné a pravidelně kontrolované.
Co dělat, když se přece jen ztratíte?
Občas přes všechnu snahu přece jen ten pověstný bludný kámen překročíme. V českých lesích to naštěstí většinou není problém. Stačí držet směr, nebloudit v kruzích a dříve nebo později vyjdeme v civilizaci. Důležité je dodržet pár jednoduchých kroků.
- Klíčem je klid: V první řadě nepanikařte. S klidnou myslí lépe vyhodnotíte situaci a nedostanete se do bloudění v kruzích. Pokud se to „lépe řekne než udělá”, soustřeďte se na dech. Opakujte si, že se nic neděje. Tak dlouho, dokud se neuklidníte.
- Upozorněte na sebe: Pokud jste v hlubokém lese, využijte světlo a hluk k upozornění na svou pozici. Mohou vás tak snáze najít ostatní turisté nebo záchranáři a odradíte případnou zvěř.
- Technologie v nouzi: V případě potřeby využijte aplikaci Záchranka, která může určit vaši polohu a zavolat pomoc.
- Plánování: Pokud víte, kde jste naposledy viděli značku nebo orientační bod, snažte se k němu vrátit.
- Komunikace: Pokud máte dostatek baterie, kontaktujte své blízké nebo záchrannou službu a informujte je o své situaci.
Výlet do přírody má být ozdravná zábava a ne zdroj stresu. Pokud se přece jen bojíte, není nic jednoduššího, než na túru vyrazit s partou přátel, se kterými se vzájemně podržíte i v těch nejnapínavějších situacích.