Když je lyžování tak drahé, nemrzněte

0
56
zobrazení
Vyhřívané rukavice sidas thermic ski

Jednodenní skipasy do některých top zahraničních středisek stojí až 2000 Kč. Když si za takovou cenu chcete pobyt na horách náležitě užít a trpíte chladem a horším prokrvování prstů na rukou a nohou, buďte připraveni. Vyhřívané rukavice a vyhřívané ponožky jsou účinnou pojistkou proti zimě.

Inflace lyžování neminula

Ceny skipasů kopírují inflaci, v českých střediscích se pro sezonu 23/24 již tolik zdražovat nebude, protože to hlavní zvýšení cen se odehrálo loni a přeci jen zákazníci mají hranici, kterou nejsou ochotni u našich řekněme menších středisek překročit.

Jinak je to ale u prémiových alpských středisek, kde se ceny jednodenního skipasu vyšplhaly až přes 70 eur (60 eur za den je takový standard), takže jeden den na top sjezdovkách může stát i 2000 Kč. Naštěstí některé areály umožňují zvýhodněné nákupy předem na on-line platformách, tak nižší cenou motivují plánovat lyžaře své výlety s předstihem. Více se dočtete v článku na lyžařském webu SNOW.cz.

Ohřejte se a nenechejte se omezit nepříznivým počasím

Zpět k vyhřívání. Když se podíváme na ceny lyžařské dovolené, do které je kromě permanentky třeba započíst ubytování, dopravu, návštěvy restaurací a barů…, tak se ceny kvalitních vyhřívaných rukavic a ponožek nemusí jevit tak „šíleně“. Je to dlouhodobá investice do pohodlí, která se tomu, kdo trpí na chlad a horší prokrvování periferií (prstů na rukou a nohou), bohatě vrátí ve formě pohodlí.

Kvalitní vyhřívané rukavice (například Therm-ic Ultra Heat Boost) stojí kolem 8000 Kč. Zvýšený tepelný komfort díky vydatné značkové izolaci Primaloft a voděodolné a prodyšné membráně, poskytuje i bez zapnutého ohřevu. Ten přichází na řadu pokaždé, když jsou podmínky horší (nízké teploty, nebo horší povětrnostní podmínky, které nás díky tzv. windchill efektu rychleji ochlazují). Často stačí zapnout ohřev jen na nejnižší stupeň a tím zlepšit celodenní komfort. Druhý a třetí stupeň dodává více tepla, ovšem je třeba počítat se sníženou dobou, po kterou budou rukavice hřát.

Vyhřívané rukavice sidas thermic ski

Zima na prsty v přezkáčích

Špatné prokrvení prstů u nohou dokáže v lyžařské obuvi pořádně bolet a trápit. Jako první doporučujeme dát do boty anatomicky tvarovanou lyžařskou vložku (více v článku na SNOW.cz). Kromě toho, že je lépe odizolovaná, dokáže díky podpoře podélné klenby docílit lepšího postavení a stability chodidla, jeden z benefitů je pak i jeho lepší prokrvení.

vyhřívané ponožky manonguenot sidas

Vyhřívané ponožky jsou dalším „levelem“ komfortu v přezkáčích. Opět je u kvalitních modelů třeba počítat s vyšší cenou. Ponožky s ohřevem francouzského výrobce Therm-ic stojí kolem 2500 Kč, k tomu je potřeba připočíst cenu akumulátoru, která se pohybuje od 4000 do 5300 Kč (akumulátor s nejvyšší kapacitou a rozhraním Bluetooth pro ovládání ohřevu v 10 krocích přes mobilní aplikaci, standartně tlačítkem na ponožce nastavíte 3 stupně ohřevu -1/3, 2/3 a plný výkon). Doporučujeme volit baterie s vyšší kapacitou, abyste měli delší prostor pro kvalitní teplo.

I u ponožek platí, že je vhodné začít na nižším stupni ohřevu, abyste temperovali. Pokud byste dali ohřev na maximum, bude vám pořádné teplo, pak se zpotíte, a pokud baterii dojde kapacita, bude vám o to chladněji.

Moderní vyhřívané ponožky hřejí ze spodní i horní strany prstů na nohou, tedy kolem nejcitlivějších a nejvíce trpících míst. Therm-ic má ověřený systém Fusion a nový S.E.T (Smart Elastic Technology), oba šíří teplo plynule kolem prstů na nohou.

Pozor na velikosti, je dobré si vyhřívané ponožky vyzkoušet. Zpravidla totiž skončíte u velikosti o jedno číslo menší, než je velikost vaší obuvi.

vyhřívané ponožky manonguenot sidas

Buďte v suchu už od rána

U lyžáků, ale i rukavic, je dobré připomenout, že je nutné je po každém lyžování pořádně vysušit. Když byste vstoupili hned ráno do zavlhlé boty, ani vyhřívání nemusí stačit, protože výchozí stav je velmi nevýhodný. Když máte v hotelu pořádný sušák, máte vyhráno (dejte jen pozor na to, aby nehřál přespříliš a nezdeformoval vám vložky, případně skelet (např. termoplastické přezkáče Fischer Vacuum se tvarují již při teplotách kolem 80 °C).

Efektivní a rychlé vysoušení poskytují vysoušeče s ventilátorem. Díky lehce ohřátém vzduchu (kolem 45 °C), který proudí do špičky obuvi, se vlhkost spolu s odcházejícím vzduchem rychle dostává pryč. Jedním vysoušečem vysušíte za večer i více bot nebo rukavic. Z vysoušečů s ventilátorem můžeme zmínit Therm-ic Dryer a Refresher.

vysoušeč s ventilátorem Thermic

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno