Jak získat vízum do USA, postup a potřebné dokumenty

0
1752
zobrazení

Pokud se rozhodnete vycestovat do USA, potřebujete k tomu vízum. To vám totiž umožňuje cestování do USA a cestu k následnému vstupu na toto území. Nejde totiž ještě o povolení vstupu, ale umožnění pouze cesty na hraniční přechod či letiště, kde si pak o následný vstup musíte zažádat. Po obdržení víza od americké ambasády nebo konzulátu pak ještě rozhoduje o možnosti vstupu na území USA imigrační úředník. Jde o pořádnou dávku byrokracie.

Základní rozdělení víza

Základní rozdělení víza je na přistěhovalecké a nepřistěhovalecké. První z nich musí vlastnit každý, kdo chce vyjet do USA za účelem trvalého pobytu. Nezáleží ani na tom, zda si zde chcete nebo nechcete najít práci. Druhý typ je pak určený pro všechny občany jiných zemí cestujících do USA pouze dočasně. Vízum vás opravňuje pouze ke vstupu na hraniční přechod USA a zároveň k podání žádosti o povolení vstupu na území států. Tuto žádost pak vyřizuje imigrační úředník Ministerstva pro vnitřní bezpečnost. Typ se podle účelu cesty dělí na několik kategorií stanovených Imigračním zákonem.

Tip: Cesta do Chorvatska přes Maďarsko

Nepřistěhovalecká víza

Typ víza Popis
A-1/A-2 Diplomaté & Vládní úředníci
A3 Zaměstnanci v domácnosti držitelů víz A-1/A-2
B-1 Služební cesty
Domácí zaměstnanci
Akademici, vědci a studenti
B-2 Dovolená, turistika, léčebný pobyt
C-1/D Členové posádek letadel a lodí
E-1/E-2 Investoři
E-3 Australští profesionální specialisté
F-1/M-1 Studenti: akademické & odborné vzdělávání
G-1/G-4 Zaměstnanci mezinárodních organizací
G-5 Domací zaměstnanci držitelů víz G-1/G-4a
H Víza založená na zaměstnání včetně H–3 víz pro stážisty
L Vnitrofiremní přesun zaměstnanců
I Novináři & Pracovníci v médiích
J-1 Výměnné programy a Akademické pobyty
Au-pair
Stážisté
NATO Zaměstnanci zahraničních armád vyslaní do Spojených států
O nebo P Lidé s výjimečnými schopnostmi ve vědě, umění, vzdělávání, obchodě nebo sportovci
Q Mezinárodní kulturní výměnné programy
R Pracovníci církví

Amerika, země neomezených možností

Zcela automaticky se předpokládá, že každý stojí o pobyt trvalý. U žádosti proto musíte prokázat, že patříte do kategorie „návštěvník“, dané podle zákona Immigration and Nationality Act. K tomu je třeba doložit následující:

  • účelem vaší cesty je dovolená, práce nebo léčba
  • doba vašeho pobytu je v USA omezená
  • máte dostatek prostředků na úhradu nákladů pro pobyt v USA
  • máte trvalé bydliště nebo jiné pevné vazby, tedy rodinné, sociální či ekonomické, v zemi mimo Spojené státy americké, a díky nim vzniká předpoklad, že se po skončení platnosti víza odjedete

Kde žádat o vízum do USA

O vízum můžete žádat na jakémkoliv velvyslanectví Spojených států amerických, u nás na Velvyslanectví USA v Praze na Malé Straně. Rozhodněte se, o který typ víza máte zájem, vyplňte formulář a prostřednictvím oficiální stránky uhraďte poplatek za vízum. Máte povinnost zúčastnit se pohovoru, mimo dětí mladších 14 let, pokud mají jejich rodiče platné nepřistěhovalecké vízum. Na pohovor se objednejte předem na internetových stránkách USTravelDocs.com, kde se musíte nejprve zaregistrovat.

Dokumenty potřebné k předložení žádosti o vízum do USA

Jde o Cestovní pas, potvrzující stránka („confirmation page“) vyplněného formuláře DS 160, doklad o zaplacení poplatku, fotografii pasového formátu (51 mm x 51 mm, nebo 5 x 5 cm) s bílým pozadím a ještě raději dokumenty zvyšující pravděpodobnost udělení víza. Bankovní výpisy za poslední 3 měsíce, pracovní smlouvu ze stávajícího zaměstnání, zvací dopis od soukromé osoby či obchodního partnera, studenti potvrzení o studiu a studijní index, podnikatelé výpis ze živnostenského nebo obchodního rejstříku. Pro manželské páry zase platí oddací list a při žádosti o dětské vízum rodný list dítěte. U některých typů pracovních víz také vezměte sebou pracovní petici a další formuláře i dokumenty, které ukládají jiné typy víz.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno