Jak začít s geocachingem

0
1619
zobrazení

O co jde?

Geocaching je zábavná aktivita, při které se pomocí navigačního systému GPS hledají „poklady“, tedy důmyslně ukryté schránky, kterým se v angličtině říká cache, v češtině pak nejčastěji kešky. To, co o kešce jako hledač víte, jsou její GPS souřadnice. Pokud pak člověk kešku nalezne, může se zapsat do seznamu nálezců, ze schrány si vzít nějaký předmět zanechaný v ní předchozími nálezci kešky a zároveň má povinnost nějaký předmět přidat.

Původní myšlenka

Prapůvodní idea geocachingu a její dosud vcelku důležitou součástí je to, že vytvořením kešky se její původce snaží upozornit ostatní kačery na zajímavá místa, která však nejsou ve středu zájmu klasických turistů. Každá keška pak ve své „anotaci“ nese informace o tom, čím je právě ono konkrétní místo zajímavé, ať už je to z geografického, historického, či jiného hlediska. Výše popsané však s rostoucí oblibou geocachingu poněkud pozbylo na důležitosti a kešky se objevují i na dosti turisticky exponovaných místech a tím, čím jsou pro kačery zajímavé jsou spíše různá zadání, úkoly, hlavolamy či bojovky, které mají pro nálezce připravené.

Základní terminologie

S geocachingem je spojen specifický slovník pojmů, který zde omezíme jen na ty nejzákladnější pojmy, přičemž s některými jsme se v tomto článku již setkali.

Geocacher (angl.), kačer (česky) – informovaný hledač kešek

Mudla – označení pro ty, kteří geocaching neznají a jsou nebezpečím jak pro samotnou kešku a její vyzrazení, jakož i pro samotné kačery.

Listing – informace o kešce dostupné na internetu. Najdete zde rady, které mají napomoci při hledání a o jaký druh kešky se jedná a zároveň zde bývají uváděny zajímavosti o místu umístění kešky.

Logbook – zápisník, či pouhý kus papíru, který najdete ve schráně kešky, kam se zapisují nálezci.

Etika

K etice geocachingu patří zejména to, že kačer by měl dbát o zachování kešky jako takové. Měl by se postarat o to, aby po jeho zásahu byla nepoškozená, dobře ukrytá a byla chráněna proti vlivu počasí. Dalším důležitým etickým pravidlem je to, že pokud se keška nachází v místech, kde je takzvaně „přemudlováno“, měl by kačer vyčkat na moment, až bude možné kešku bezpečně odlovit, aniž by došlo k jejímu prozrazení. Pokud to však není v dohledné době možné, měl by odlov vzdát, nebo odložit na příhodnější chvíli.

Svatý grál

Čemu se v geocachingu říká svatý grál? Je to prvenství v odlovu nějaké kešky. Vzhledem k rostoucí oblíbenosti geocachingu se však nejedná o snadný úkol.

Jak na první kešku?

Je to jednoduché. Stáhněte si nějakou z neplacených geocachingových aplikací, najděte nějakou pěknou kešku nedaleko místa, kde se právě nacházíte a vyražte na lov. Slovy filmové potvory predátora vám přejeme „dobrý lov“.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno