Plánování dovolené pro mnoho lidí začíná a končí u jednoho tématu. A tím jsou peníze. Bez nich to totiž nejde, a i ta nejlevnější cesta něco stojí. Někdo si na to může a umí ušetřit. Jsou ale i tací, kteří jsou ochotni si na své kratochvíle vzít půjčku. Je vhodné půjčit si na dovolenou?
Co říkají statistiky?
Průzkum společnosti KRUK z loňského roku hovoří celkem pozitivně v tom smyslu, že většina Čechů volí raději levnější formu dovolené, než by si kvůli tomu brali půjčku. Ochotných k tomu bylo jen 5 % domácností a téměř polovina z tohoto množství jsou částky do 10 000 Kč. Půjčují si spíše muži než ženy a nejčastěji lidé ve věku 25 až 34 let a 45 až 54 let. Je zajímavé, že úvěry vyšší než 10 000 Kč si často berou nezaměstnaní lidé, případně ti, kteří už mají nějaké závazky a jsou u nich v prodlení se splácením. U těchto lidí je o dost pravděpodobnější, že si vezmou nevýhodný úvěr, protože nedosáhnou na ten standardní.
Kdy se půjčka na dovolenou vyplatí?
Odborníky doporučují půjčovat si peníze jen na věci, které mají dlouhodobý užitek. Ideálně delší, než je splatnost úvěru. Dovolená toto pravidlo zrovna nesplňuje. Sice si uděláte radost a zůstanou vám vzpomínky, přesto, taková půjčka dokáže dost nepříjemně zatížit rozpočet. Kdy tedy dává smysl?
- Půjčka se vyplatí, když je součástí dovolené nějaký benefit. Třeba to, že se zúčastníte jazykového kurzu, naučíte se novou dovednost apod.
- Jedete tam proto, abyste se posunuli ve své kariéře.
- Dobré je, když spojíte pracovní cestu do zahraničí s dovolenou a půjčíte si jen na ubytování nebo něco takového.
- V neposlední řadě si půjčte i tehdy, když je to důležité pro vaše zdraví. Ať už jde o silné alergie, ekzém nebo psychické vypětí.
V následujících případech od půjčky na dovolenou raději odstupte
- Rozhodně si nepůjčujte v situaci, kdy je váš rozpočet napjatý a nic nejste schopni ušetřit.
- Zapomeňte na půjčku také tehdy, když už máte nějaké další závazky a zvládáte je jen taktak splácet, případně máte některé po splatnosti.
- Dobře také promyslete, zda vůbec budete schopni další měsíce splácet, aniž by vás to výrazně zatížilo.
Krásné zážitky nezískáte jen v zahraničí. Spoustu krásného nabízí i dovolená v České republice. Užijete si, odpočinete a možná nakonec nebudete potřebovat ani půjčku.
Na co si dát pozor, když jste se rozhodli pro půjčku?
Rozhodli jste se, že půjčka na dovolenou je pro vás vhodná? Pak stojíte před tím nejtěžším rozhodnutím, vybrat správný produkt. Můžete to zkusit v bance, ať už formou kontokorentu, kreditní karty nebo běžného spotřebitelského úvěru, případně zkusit nějakou nebankovní společnost. Ty už dnes často nabízí stejně výhodné ne-li výhodnější podmínky. Jsou zajímavé zejména pro svou rychlost a jednoduchost získání. Zároveň o ně mohou žádat i lidé, kteří by v bance neprošli. Ti často volí různé krátkodobé a online půjčky nebo půjčku bez dokládání příjmů, se kterou se blíže seznámíte tady a rovnou si můžete i vybrat. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, pečlivě si projděte jednotlivé nabídky a porovnejte mezi s sebou. Úrokové sazby, poplatky a podmínky se u jednotlivých produktů liší hodně výrazně.
Využijte akce poskytovatelů
Určitě už jste také narazili na různé akce a reklamy poskytovatelů půjček. Využijte jich, když si chcete půjčovat. Často mají speciální nabídky pro nové klienty, například první půjčku zdarma, bezúročnou půjčku nebo odpuštění splátky při řádném placení apod. Samozřejmě stále platí, že si musíte pečlivě přečíst všechny podmínky, aby nebyl někde nějaký háček.
Splácejte poctivě
Když už jste si na dovolenou půjčili, užijte si ji na maximum. Zároveň nezapomeňte poctivě splácet, ideálně si nastavte trvalý příkaz, ať vše odchází tak, jak má. Kdybyste se náhodou dostali do problémů, ihned kontaktujte věřitele a problém řešte.
A doporučení na závěr? Když zjistíte, že zvládáte dobře splácet půjčku, jistě byste zvládli takovou částku odkládat i na dovolenou. Když si každý měsíc dáte stranou část příjmů, nebudete další prázdniny řešit stejný problém.