Jak vybrat správné lyžařské oblečení na hory?

0
148
zobrazení

Lyžařská výbava by měla splňovat určité parametry. Pokud se moc nevyznáte v různých odborných výrazech a terminologiích používaných v souvislosti s lyžařskými oděvy, poradíme vám, jak si v obchodě vybrat to správné lyžařské oblečení.

Jak si vybrat lyžařské oblečení

Základními funkcemi zimního oděvu na lyže je ochrana proti zimě, mrazu, sněhu a větru. Zároveň vás ale musí tento oděv udržet i v suchu. Výrobci se většinou zaměřují na jeden či druhý aspekt v závislosti na tom, pro jakou aktivitu jednotlivé kousky lyžařského oblečení navrhují. Záleží na tom, jak snášíte zimu a jak se moc potíte, zda lyžujete na sjezdovkách nebo ve volném terénu a jak intenzivně.

Izolace, vodotěsnost a prodyšnost

Ve velkém množství technických výrazů se běžný spotřebitel snadno ztratí. Většina lyžařských oděvů má na štítku uvedena 2 čísla. Dejme tomu třeba 10.000/8.000 nebo 20.000/20.000. První číslo vyjadřuje vodotěsnost a to druhé prodyšnost.

Vodotěsnost

Vodotěsnost se měří v milimetrech a platí, že čím je větší číslo, tím je membrána lepší. Volte proto vyšší číslo nebo alespoň to, co se rovná 10.000 mm, abyste v zimním oblečení na lyže vždy zůstali v suchu. Pro freeride a lyžování v prašanu zvolte vodotěsnost minimálně 20.000 mm. Vodní sloupec sledujte u bundy i kalhot. Na sedačkové lanovky si sedáme, i když sněží. Tělo by mělo zůstat v suchu.  

Prodyšnost

Prodyšnost oblečení je zcela zásadní parametr. Když se potíme a jsme mokří, začíná nám být vetší zima. Pot musí být odváděn efektivně od těla. Prodyšnost se měří v gramech/m²/24hod a platí, že čím víc gramů, tím je přenos vlhkosti lepší. Volte údaj vyšší nebo rovný 8000 g/m²/24h, obzvláště třeba pro lyžování v Alpách.

Izolace

Izolaci nám dopřeje větrovka, která nás ochrání před větrem a zimou. Při větru o rychlosti 30 km/h a okolní teplotě 5 °C klesá pocitová teplota na – 8 °C. Ve vysoko položených střediscích v nadmořských výškách nad 2 800 m. n. m. zvolte speciální větruodolnou membránu, například WindStopper. Velmi lehké větrovky jsou skladné. Doporučujeme třeba značku Millet a Fusalp. U spodní vrstvy místo bavlněných oděvů udržujících vlhkost vsaďte na prodyšné funkční oblečení na spodní vrstvu a na druhou vrstvu nepromokavý, ale prodyšný softhell.

Membrány typu Gore-Tex, Primaloft a Thinsulate

Primaloft a Thinsulate

Primaloft a Thinsulate jsou velmi dobré izolanty, které udržují tělo ve správné teplotě a jsou zároveň prodyšné. Tepelnými vlastnostmi se vyrovnají péřové výplni, ale v porovnání s peřím mnohem lépe odvádějí tělesnou vlhkost od těla.

Membrána typu Gore-Tex

Membrána typu Gore-Tex splňuje všechny potřebné vlastnosti, jako je maximální izolace, prodyšnost, nepromokavost a 100% nepromokavé švy. Díky pórům, které jsou 20 000x menší než je kapka vody, ale 700x větší než je molekula vodní páry, si dopřejete prvotřídní komfort. Voda v kapalném skupenství nepronikne dovnitř, ale vodní pára se může velmi snadno vypařit a pot tedy nezůstává u těla.

Pozor na peří

Při zdolávání velkých převýšení a vyvíjení vysoké námahy je péřová bunda méně prodyšná, neodvede pot od těla a udržuje příliš tepla. Je vhodná pro méně náročné aktivity. Přírodní peří sice zůstává nejlepší izolační vrstvou, je měkké na dotek a také pohodlné, ale na sport se příliš nehodí. Lídrem v oblasti kachního peří je společnost Firma Pyrenek, která vyvinula technologii Eldeven a využívají ji ve svých výrobcích značky Rossignol, Quiksilver, Roxy, Salomon a Billabong.

Funkčnost lyžařského oblečení

Dbejte na izolaci v bederní části. Zkontrolujte větrací otvory, ergonomickou kapuci kompatibilní s helmou a snadno přístupné a zazipované kapsy. Některé helmy mají vnitřní prostor regulovatelný, a proto dobře sedí. Musí splňovat bezpečnostní normu EN 1077. Vsaďte na nepromokavé rukavice, nezapomeňte na lyžařské brýle a možná zvažte i páteřák. Důležitá je i lokalita. Na ledovec je potřeba kvalitnější oblečení než na lyžařské areály v ČR nebo SKI areály na Slovensku. Vždy se řiďte provozovanou činností i prostředím.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno