Jak vybrat ideální čelovku?

0
93
zobrazení
Čelovka

Výběr čelovky není jen tak. Parametrů, podle kterých se můžete řídit, je poměrně velké množství a opravdu tak záleží na tom, k čemu ji potřebujete a jak ji budete nejčastěji v praxi využívat. Jaká čelovka je nejlepší právě pro vás?

Na festival nebo na túru?

První, co musíte zvážit než se vůbec do výběru a nákupu čelovky pustíte, je účel, pro který čelovku plánujete kupovat.

Potřebujete si jen posvítit ve stanu nebo cestou na toaletu na festivalu či v kempu? Pak není nutné kupovat stejně výkonnou čelovku, jakou bude potřebovat například cyklista nebo jiný outdoorový nadšenec, který potřebuje vyšší výkon i dosvit.

Pokud plánujete několikadenní túru, kromě dostatečného světelného kuželu se vám budou hodit také speciální funkce čelovky, jako je například stroboskop nebo SOS signál.

Jaké všechny parametry čelovky mohou nabídnout a jak se v nich zorientovat?

Jaké parametry brát při výběru v potaz?

Základní parametry čelovky určují její výkon a tím i to, do jaké situace se konkrétní čelovka hodí. Jaké údaje byste měli při výběru sledovat?

Světelný tok. Ten se určuje v lumenech (lm) a čím více lumenů čelovka má, tím lépe svítí. Základní rozdělení čelovek podle světelného toku je:

·         Do 100 lm – takové jsou vhodné třeba do kempu nebo na chatu.

·         Čelovky do 400 lm už ocení i sportovci, kteří potřebují vidět na cestu a být viděni.

·         Čelovky s výkonem nad 400 lm jsou pak vhodné do extrémních situací.

Dosvit určuje vzdálenost, na kterou čelovka dosvítí. Velikost kuželu světla zase to, jak velký prostor osvětlí ve vaší blízkosti. Tyto parametry jsou úzce propojené. Čím větší je jeden, tím nižší ten druhý. Čelovka s vyšším dosvitem se hodí zvlášť pro cyklistiku a běh, což jsou aktivity, u kterých se hodí vidět co nejvíce.

Dalším parametrem je výdrž čelovky, která určuje, jak dlouho vám bude sloužit na jedno dobití (nebo baterky) a způsob napájení – mohou to být AA či AAA baterie, knoflíkové baterie nebo třeba LI-ion baterie, které najdete v těch nejvýkonnějších čelovkách.

Poslední dobou je také velmi oblíbenou možností USB napájení.

Poslední důležitým parametrem je také hmotnost a odolnost čelovky, zvlášť pokud plánujete delší cestování, při kterém je každý gram důležitý.

Výběr čelovky není žádná velká věda, pokud však chcete, aby vám sloužila skutečně dobře a k tomu, na co ji nejvíce potřebujete, se rozhodně nevyplatí podceňovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno