Co je dobré vědět před první návštěvou Norska?

0
104
zobrazení
Norsko polární záře

Je Norsko už delší dobu na vašem hledáčku? Splňte si svůj cestovatelský sen a vydejte se poznat majestátní hory, okouzlující přírodu nebo fenomén nezapadajícího Slunce. Poradíme, co je dobré vědět o zemi vikingů dřív, než se tam vydáte. 

Kdy se do Norska vydat?

  • Letní prázdniny. Turistická sezóna v Norsku vrcholí. Počasí je příznivé a tak akorát na poznávání pamětihodností i výlety do přírody. V tomto období počítejte s vyššími cenami.
  • Pozdní léto a září. Rádi byste prozkoumali tajemné Laponsko? Doporučujeme právě toto období, kdy jsou komáři na ústupu.
  • Termín okolo letního slunovratu, tedy druhá půlka června. Polární den a nezapadající Slunce je něco, na co celý život nezapomenete. Jev vrcholí právě okolo slunovratu. 
  • Zima a začátek jara. Nejen příznivci zimních sportů volí hlavně zimní termíny. Jde o dobu, kdy jsou nejdelší noci, a tedy i nejlépe viditelná Polární záře.

Jaké je v Norsku počasí a jak se obléct?

Počasí v Norsku rozhodně není to, co byste čekali. Tak například neplatí, že čím víc na sever, tím větší zima. Za polárním kruhem rozhodně nenajdete zemi věčného mrazu. Například na Lofotech bývá v létě na tričko a kraťasy. 

Norské počasí a teploty ovlivňuje Golfský proud, a proto je tu tepleji než ve stejných zeměpisných šířkách jinde na zemi, třeba v Kanadě. Klima je mírné, na jihu přímořské. Ve vnitrozemí počasí tolik nekolísá, je tu i méně srážek. 

Jestli pojedete v létě a neplánujete vysokohorskou turistiku, vystačíte si s běžným oblečením na léto, plavkami a větrovkou nebo nepromokavou bundou. Na horách je chladněji a počasí se neustále mění. Jednou je ostrý vítr a déšť, za chvíli zase jasno. 

Na výšlapy se proto dobře oblečte do funkčního prádla a oblečení. Doporučujeme oděvy „vrstvit“, abyste mohli ubírat a přidávat podle libosti. A hlavně kvalitní a prošlápnutou obuv! A v zimě? V zimě je prostě zima se vším všudy. Teploty na bodu mrazu, sníh, led. 

Doklady, bez kterých se neobejdete

  • Norsko je součástí Schengenského prostoru, a proto stačí cestovat s občanským průkazem. 
  • Vyrážíte autem? Vystačíte si s novým typem evropského řidičského průkazu. Není potřeba zařizovat mezinárodní doklad.  

Doprava do Norska

Jak cestovat do Norska? Nejkomfortnější je do Norska jet letadlem, přeci jen je tato skandinávská země od Čech daleko. Využijte služby aerolinek Norwegian nebo švédských SAS. Let trvá okolo 2 hodin. Cesta autobusem trvá zhruba 23 hodin. Jestli jedete vlastním autem, počítejte s cestou okolo 17 hodin. V Norsku jsou formou mýtného zpoplatněné nejen dálnice, ale i některé mosty a tunely. Plus se vybírají poplatky za vjezd do velkých měst.

autem v Norsku

Nákupy, jídlo a pití 

Místní měnou je norská koruna (NOK). V současnosti 1 NOK = 2,37 Kč. Norské koruny směníte v českých směnárnách. Hotovost u sebe mějte hlavně v horských oblastech, ne všude mají terminál.

Ceny jídla a pití v restauracích i supermarketech jsou zhruba 3krát vyšší než v České republice (to platí i o službách a ubytování). Dobré místní supermarkety jsou třeba KIWI a REMA 1000. Jestli chcete ušetřit, spěte v hostelech pro turisty a neutrácejte v restauracích.

V Norsku se platí hlavně bezhotovostně. V posledních letech kreditní a debetní karty ve větších městech vytlačuje platební aplikace Vipps. Oceníte ji zejména při placení účtu ve více lidech, třeba v restauraci. 

Chcete ochutnat dobré jídlo? Zajděte si na norský brunch. Pohostí vás poctivým jídlem – natvrdo uvařenými vejci, uzeným masem a rybami, sýrem. Nebude chybět ani výběr dresinků a pečiva.

Zvyky, řeč a další zajímavosti

Jestli patříte mezi gurmány a vyhledáváte nové, vzrušující chutě, v Norsku možná budete trochu zklamaní. Na své si zde přijdou hlavně milovníci ryb a masa. Součástí norské kultury je paradoxně TacoFredag neboli taco pátek. Norové mají mexickou kuchyni opravdu rádi, a tak jestli vás pozvou na mexické jídlo, berte to jako vřelé, přátelské gesto.

Norové jsou známí pro svou málomluvnou náturu. Ovšem jako cizince se vás určitě zeptají na to, jaké máte rádi zimní sporty. Ty jsou v Norsku hodně populární a snad každý se nějakému z nich věnuje.Jestli se s vámi dá nějaký místní do řeči, nedivte se, když během konverzace udělá krok zpět. Norové jsou zdvořilí a zdrženliví, a tak nějak přirozeně nevstupují do osobního prostoru lidí, se kterými se tolik neznají. To samé platí ve frontách, netlačte se na ostatní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno