Kulturní dobrodružství aneb Objevte světové památky

0
37
zobrazení
Kulturní světové památky

Svět je plný nádherných kultur a jejich památek. Malebná městečka a vesnice, honosné chrámy nebo třeba sochy na počest králů či svatých. Vydejte se s námi za proslulými monumenty, které krášlí naši planetu a které můžete během svých cest také navštívit.

Cestou necestou…

Rádi byste se vydali za dobrodružstvím někam do zahraničí a objevovali krásy cizích krajů? Není třeba se finančně omezovat, v dnešní době je naprosto běžné vzít si v rámci investice do poznávání a odpočinku online půjčku. Pak už stačí jen sbalit kufry a vyrazit vstříc novým zážitkům a zasloužené dovolené.

Divů není jenom sedm

V roce 2007 si lidé z celého světa zvolili sedm novodobých divů. Tento seznam jsme se ale v našem výčtu rozhodli o dvě místa rozšířit. Uhádnete, které destinace do nové „velké sedmičky“ nepatří?

1.    Chrám Angkor Wat

Pokud se rozhodnete pro cestu do jihovýchodní Asie, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu Kambodže. Původně hinduistický, později buddhistický chrám Angkor Wat je největší a nejlépe zachovanou náboženskou památkou v této oblasti.

2.    Socha Krista Spasitele

Upažit, vzpažit, rozpažit a chránit město. Takový tělocvik má Kristus Spasitel v Riu de Janeiru. Na jeho návštěvníky pak čeká o něco náročnější úkol – aby se s ním setkali tváří v tvář, musejí vystoupit na vrch Corcovado.

3.    Chichén Itzá

Po stopách starých Mayů se v Mexiku můžete vydat na Yucatánský poloostrov do zaniklého města Chichén Itzá, jehož hlavní dominantou je pyramida zasvěcená bohu slunce Quetzalcoatlovi (česky Kukulkánovi).

4.    Tádž Mahal

Indie nabízí mnoho skvostných památek, jak přírodních, tak těch kulturních. Snad každý si však v souvislosti s touto zemí ihned vybaví Tádž Mahal. Pozor – není to chrám, jak se mnozí domnívají! Tento mramorový monument je ve skutečnosti pomník zasvěcený předčasně zesnulé ženě mogula Šáhdžahána.

5.    Machu Picchu

Jižní Amerika oplývá mnohými bohatstvími, zaniklé město v peruánských horách Machu Picchu není výjimkou. Ač se nachází jen kousek od conquistadory dobytého Cuzca, španělští kolonizátoři tento poklad neobjevili, díky čemuž zůstalo město neponičené.

6.    Velká čínská zeď

Zhruba 2 000 kilometrů na délku, necelých 8 800 i s odbočkami – tak dlouhá je Velká čínská zeď, která vás provede jedinečnou krajinou severní Číny. Původně byla vybudována jako ochrana před nájezdy Mongolů, dnes představuje navštěvovanou turistickou atrakci.

7.    Petra

Nechce se vám jezdit tak daleko? Světové skvosty naleznete i poblíž! V Jordánsku se můžete vypravit do skalního města Petry, turisty oblíbeného místa, o němž je zmínka i v Bibli.

8.    Pyramidy v Gíze

Kdo by neznal slavnou Sfingu a alespoň některé egyptské vladaře? Kromě pyramid v Gíze můžete podél řeky Nilu navštívit i další starověké památky, například Údolí králů v Luxoru.

9.    Římské Koloseum

V Evropě máme spoustu nádherných památek, proč si tedy neuvést jednu z nejhlavnějších? Při dovolené v Itálii byste tento antický amfiteátr rozhodně neměli vynechat.

Hádej, hádej, hadači

Pokud jste si mysleli, že jsou pyramidy v Gíze jedním ze sedmi divů, vaše domněnka nebyla tak docela špatná. Tato památka se řadí mezi starověké divy světa, nikoliv však mezi ty novodobé. Druhou destinací, která se na oficiálním seznamu novodobých sedmi divů neumístila, je chrám Angkor Wat. Přestože je vyobrazen na kambodžské vlajce, lid zvolil jinak. A kterou památku byste na seznam připsali vy?

Zdroj obrázku: WitthayaP / Shutterstock.com

Kateřina Houšková

Copywriter

Psaní se věnuje od roku 2017, kdy začínala v redakci online magazínu. Přes něj se v roce 2019 dostala ke copywritingu, u nějž už zůstala. Na přání klienta s pečlivostí zhotoví srozumitelné texty, které osloví. Některé z nich naleznete také na produktvdetailu.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno