Dlouhodobá předpověď počasí září

0
143
zobrazení

Letošní září bude podle očekávání poměrně příjemné a teplé. Bude teplotně mírně nadprůměrné a srážkově podprůměrné. Astronomický podzim neboli podzimní rovnodennost v roce 2017 nastává 22. září ve 22 hodin a 2 minuty. Astronomický podzim neboli podzimní rovnodennost většinou nastává na severní polokouli 23. nebo 22. září. Výjimečně se posouvá na 21. anebo 24. září. Nejbližší datum 21. září bude až v roce 2092 a 24. září v roce 2303.

1. až 10. září – první dekáda září

Slunečná a s průměrnými odpoledními teplotami asi 18 až 21 °C. Na přelomu první a druhé dekády září se přechodně výrazně oteplí a denní teploty se mohou vyšplhat až k 30 °C, místy i nad uvedenou teplotu.

11. až 20. září – druhá dekáda září

Předpokladem je opět slunečno s průměrnými denními teplotami mezi 19 až 23 °C, někdy i více. V závěru této dekády se ale zatáhne a budou se objevovat dešťové přeháňky.

21. až 30. září – třetí dekáda září by

Čeká nás slunečné počasí, převážně jasno až polojasno. Objeví se už i četné ranní mlhy. Průměrné odpolední teploty pak vystoupí na 14 až 20 °C. V horských polohách se mohou objevovat také četnější sněhové přeháňky.

Dlouhodobé průměry

Pro měsíc září jsou typické příjemné denní teploty, vyšší počet slunečných dní a nízké průměrné úhrny srážek. Na severní Moravě je v září průměrný měsíční úhrn srážek asi 59 mm, průměrné odpolední teploty 19,4 °C a průměrné noční teploty 8,7 °C. Často vystupují zářijové denní teploty nad 23 °C. Počet dní s dešťovými srážkami nepřekračuje č. 8. Množství srážek se v průměru pohybuje v rozmezí 36 až 62 mm. Výjimkou je rok 2007, kdy bylo zaznamenáno 114 mm srážek a rok 1959, kdy bylo naopak pouze 2 mm srážek. Září bývá slunečný a suchý měsíc.

Mariánské léto

Čekají nás 2 obdobími, mariánské a babí léto. Mariánskému létu vždy předchází Jílské ochlazení. Období jsou oddělena Ludmilsko – Matoušským ochlazením. V první polovině září nastupuje mariánské léto a slunečné, teplé počasí. V neděli 11. 9. 2016 vyšplhala teplota v Praze na Karlově dokonce na rekordních 32,2 °C a historické teplotní rekordy padly na 100 místech v ČR.

Babí léto

V poslední dekádě září nastupuje babí léto, které zasahuje někdy i do poloviny až poslední dekády měsíce října. Pro babí léto jsou velmi typické velké teplotní rozdíly mezi denními a nočními teplotami, které se již v tomto období mohou pohybovat i okolo bodu mrazu. V září jsou také typické časté i radiační mlhy, které se drží nejvíce v kotlinách a nižších polohách. Naopak i v tomto období bývá v horských polohách velmi často jasno.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno