Dlouhodobá předpověď počasí prosinec  

0
197
zobrazení

Počasí v měsíci prosinci je s průměrnými denními teplotami klesajícími o další 3 až 4 °C oproti listopadu. Den se zkracuje stejně jako délka slunečního svitu. Astronomická zima začíná zimním slunovratem, který letos připadá na 21. 12. v 17:28 min SEČ právě ve chvíli, kdy Slunce vstupuje do znamení Kozoroha. Podle charakteru počasí už je zimním měsícem ale celý prosinec. Počasí a sněhová nadílka je ale v poslední době mizivá.

Tip: Co pomůže na bolest uší při létání?

Počasí v prosinci

Podle dlouhodobých předpovědí bude počasí v prosinci teplotně nadprůměrné a srážkově citelně podprůměrný, podobně jako minulý rok. První vydatnější sněžení se dá v nížinách očekávat až kolem Silvestra. Vánoce samotné pravděpodobně s 80% pravděpodobností opět nebudou bílé. Typicky zimní počasí, první trvalejší sněhová nadílka a výrazně nižší teploty přijdou až v lednu či v únoru.

První dekáda prosince – 1. – 10. 12.

Během první dekády prosince bude zatažená až polojasná obloha s průměrnými denními teplotami od +5 °C po +10 °C.

Druhá dekáda prosince – 11. – 20. 12.

Během druhé dekády prosince bude pravděpodobně zataženo a přijde i inverzní oblačnost. V nížinách se dá očekávat slabý déšť i sněžení, na horách bude slunečno až polojasno. Průměrné denní teploty by se měly pohybovat kolem +5 °C.

Třetí dekáda prosince – 21. – 31. 12.

Během třetí dekády se může objevit vydatnější sněžení, ale sníh bude rychle tát. V období kolem Vánoc by se denní teploty měly pohybovat až kolem +10 °C a více. Ochlazení by mělo přijít až těsně před Silvestrem, pravděpodobně ale ještě stále nepřijde nijak výrazná sněhová nadílka.

Počasí v prosinci a dlouhodobé průměry

V posledních letech bývá v měsíci prosinci i celá řada rekordů. Teplý charakter počasí v prosinci v roce 2013 potvrdily Vánoce, kdy v tomto roce byly přímo na Štědrý den, tedy 24. prosince 2013 naměřeny na mnoha místech opravdu rekordně nízké teploty. Na řadě míst České republiky padaly teplotní rekordy do plusu. Nejtepleji bylo v Bohumíně, kde meteorologové zaznamenali +13,2 °C. V Ostravě – Porubě bylo naměřeno +12,3 °C. Teplo bylo i na Šumavě a v Kašperských Horách bylo +12,4 °C. Takto teplé dny byly i před Vánoci v roce 2014, kdy stoupaly až +15 °C.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno