Čína, nejlidnatější stát světa

0
1962
zobrazení

Čína je co do rozlohy hned po Rusku a Kanadě třetí největší zemí světa s rozlohou 9,6 mil. km². Co do počtu obyvatel je opravdu nejlidnatější zemí světa. Čína má více než 1 355 milionů obyvatel a tvoří téměř 20 % světové populace. Většinu, asi 95 %, tvoří Hanové neboli Chanové, které nesprávně nazýváme Číňany. Zbytek pak představují příslušníci národnostních menšin.

Země jménem Čína

Čína se skládá z 23 provincií, 5 autonomních oblastí a také z 4 samosprávných měst. Suchozemská hranice ČLR měří celkem 20 000 km a mořské pobřeží je dlouhé 18 000 km. K Číně patří navíc ještě asi 500 ostrovů. Nepočítáme-li Taiwan neboli Tchaj-wan, je pak největším ostrovem Hainan, tedy Chaj-nan, který leží v Tonkinském zálivu. Nejvyšší horou Číny je Mt. Everest, čínsky Qomo langma feng – Čomolungma. Včetně této velmi známé osmitisícovky najdeme na území Číny celkem 10 vrcholů s výškou přes 8 000 m a s výškou 7 000 metrů je jich zde celkem 40. Dá se říci, že je prakticky po celé Číně jednotný čas odpovídající zeměpisné délce Pekingu. Proti střední Evropě je tedy v Číně o 6 hodin a v zimě o 7 hodin víc.

Tip: Co musíte vidět v Římě během 3 dnů?

Čína, naprosto jiná země

Čína, to je zcela jiný svět. Čínská civilizace je opravdu jediná na naší planetě, která se vyvíjela zcela nepřerušovaně od svého vzniku až do současnosti v izolovaném civilizačním prostředí od jiných. S výjimkou novověku nikdy nepodléhala cizím vlivům. Je to obrovská země velkých kontrastů. Jsou zde supermoderní obrovská města jako Peking, Šanghaj a Hongkong, ale i stále velmi chudý venkov, kde žijí stamiliony rolníků. Čína se velmi dynamicky rozvíjejí a rozvoj se rychle dostává i do měst, městeček a pomalu i na venkov. Rozvoj s sebou přináší nejen pozitivní, ale i negativní vlivy. V Číně je celá škála restaurací, od špičkových, luxusních podniků až po obyčejné jídelny a malé pouliční stánky. Čínská kuchyně se dělí do 4 skupin, pekingsko-mandarinská, kantonská, šanghajská a ostrá sečuánská, právě podle oblastí.

Informace o Číně

Oficiální název, Čínská lidová republika, ČLR – Zhonghua renmin gongheguo – Čung-chua žen-min kung-che-kuo, zkráceně Zhongguo – Čung-kuo – Říše středu. Čína má rozlohu 9 598 053 km² včetně Hongkongu, Macaa a Taiwanu. Obyvatelstvo má hustotu přibližně 1 355 mil. Národnostní složení jsou 95 % Hanové – Chanové, nesprávně zvaní Číňané, zbytek tvoří hned 55 národnostních menšin, jako jsou Mongolové, Ujgurové, Tibeťané, Zhuangové – Čuangové a mnoho dalších. Hlavní město je Peking a má asi 14 milionů obyvatel. Největší město je ale Šanghaj a má asi 16 milionů obyvatel. Státní zřízení je tedy republika a územní členění je na 23 provincií včetně Taiwanu, který je oficiálně uváděn jako jedna z provincií, 4 samosprávná města, 2 zvláštní administrativní oblasti, kterými jsou Hongkong a Macao a 5 autonomních oblastí, jako je Tibetská či Ujgurská apod. Oficiálním jazykem je zde čínština, tzv. mandarínština, v jižní Číně je velmi rozšířena také kantonština. Měna je  yuan – juan.

Co o Číně možná nevíte

Čína je nábožensky velmi pestrá země. Hlavními náboženstvími jsou buddhismus, taoismus a konfucianismus, ale i islám a v malé míře i křesťanství. Čínská mentalita je zcela odlišná. Číňané jsou obecně mezi sebou velmi družní a dokonce jsou někdy dost veselí až hluční, takže to může vypadat, jako by se neustále spolu hádali. K cizincům jsou naopak ale často trochu rezervovaní. Pokud však umí alespoň pár slov anglicky, rádi se s vámi dají do řeči, i když jejich konverzace nejčastěji skončí u odkud jste, proč jste přijeli a jak se jmenujete. Pro Evropana k nečitelnému chování Číňanů patří tzv. ztráta tváře. Pokud totiž něco neví, nebo si není něčím jistý, nikdy vám to neřekne. Raději mlčí nebo se jen tak usmívá, čímž zakrývá své dokonalé rozpaky. Stejně tak se ale naopak i směje, pokud se dostane do situace, ve které si sám neví rady, což může někdy působit trochu jako výsměch.

Úroveň čínských služeb

Čína vás jistě překvapí na asijské poměry relativním pořádkem, docela fungující dopravou a dobrými službami obecně. Za poslední léta se úroveň železniční a letecké dopravy pozvedla na úroveň směle konkurující Evropě. Používání mobilních telefonů a internetu je zde samozřejmé. V neposlední řadě se zde také zvedla dost výrazně i úroveň zdejších dříve nechvalně proslulých veřejných toalet. Před cestou je nezbytné si uvědomit rozdíl mezi čínskou orientální mentalitou a evropským způsobem myšlení. Běh myšlenek lidí z Východu je pro nás dost nepochopitelný, mají také jiné pojetí času. Řekne-li Číňan za hodinu, může to znamenat za hodinu, ale také za 2 až 3. Proto ne vždy dodržíte časový plán a program je třeba stále přizpůsobovat. Je třeba se jako turista přizpůsobit místním zvykům a být velice tolerantní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno